Geopolitika és globalizáció a nemzetközi kapcsolatokban – újabb nemzetközi konferenciát rendezett a METU
2025-04-24

A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) 2025. április 9–10. között rendezte meg a „Nemzetközi konferencia a geopolitikáról és a globalizációról a nemzetközi kapcsolatokban” című kétnapos tanácskozást a Mecenatúra Projekt (#MEC_24_149346) keretében. Az esemény a METU–ASU Geopolitikai Sorozat második állomása volt, amelynek első részét 2024-ben Phoenixben, az Arizona State University (ASU) szervezésében tartották meg.
A konferenciát Prof. Dr. Kucsera Tamás, a METU rektora nyitotta meg. Beszédében kiemelte, hogy több mint két évtizeddel ezelőtt a globalizációt számos aggály övezte – olyan fogalmakkal jellemezték, mint a homogenizáció, a McDonaldizáció, az amerikanizáció, vagy épp a francia nyelvterületen használt mondialisation.
„A digitalizáció robbanásszerű fejlődésével azonban a globalizáció túlnőtt eredeti értelmezésén, és ma már nem csupán gazdasági, geopolitikai és kulturális jelenségek gyűjtőfogalma, hanem mindennapi valóságunk szerves része. A globalizált világgazdaság által kialakult kölcsönös függőség alapjaiban formálta át a geopolitikai rendszert. A korábban jellemző nyílt politikai konfliktusokat sok esetben szimbolikus, kvázi-konfliktusok váltották fel, miközben a gazdaság dominanciája háttérbe szorítja a politika önálló szerepét.
A kultúra világában ezzel párhuzamosan kettős folyamat figyelhető meg: a homogenizáció mellett a lokális értékek megőrzése és globálissá válása is tetten érhető – mindez a digitális platformok adta lehetőségek révén.”
A rektor hangsúlyozta: ezek a változások szükségessé teszik a geopolitika fogalmának újragondolását. Ennek szellemében találkoztak az előadók és a résztvevők a Budapesti Metropolitan Egyetemen, hogy közösen keressék a válaszokat korunk új kihívásaira.
A rendezvény stratégiai partnere az Arizona State University volt, és több mint 30 előadó, 15 partneregyetem képviselője, valamint mintegy 150 érdeklődő vett részt a kétnapos tanácskozáson – köztük a Cintana Alliance tagintézményei, hazai kutatóintézetek, egyetemek, valamint a METU oktatói és hallgatói.

A programban többek között az alábbi témakörök kaptak hangsúlyt:
- A globalizáció gyakorlati és elméleti aspektusai
- A geopolitikai gondolkodás aktuális kihívásai
- A biztonságpolitika és az oktatás összefüggései
- A digitalizáció és a lokális identitások párhuzamos folyamatai
A konferencia előadói között olyan neves szakemberek szerepeltek, mint Dr. István Gyarmati (Magyar Atlanti Tanács), John O’Sullivan (Danube Institute), Dr. Erzsébet N. Rózsa (Ludovika Egyetem), Dobos Gábor, a Prométheusz Társaság elnöke, Dr. Victor Peskin (ASU), vagy Dr. Martin Kreeb, a University of Sustainability rektora. A panelbeszélgetések mellett a METU gondozásában működő Caring Society Research Group is bemutatta kutatási eredményeit és dokumentumfilmjét a társadalmi együttélésről.
A METU ezzel a konferenciával tovább erősítette nemzetközi akadémiai kapcsolatait, és platformot biztosított a geopolitikai és globalizációs kérdések mélyebb megvitatására – multidiszciplináris, interkulturális keretben.
A rendezvény megvalósulását a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) támogatta.
