Erasmus+ szakmai gyakorlat

Pályázati felhívás


Pályázz Erasmus+ szakmai gyakorlatra és szerezz munkatapasztalatot külföldön! Erasmus+ gyakornokként havi 570 – 620 EUR ösztöndíjjal tölthetsz 2-12 hónapot egy külföldi cégnél, szállodánál vagy intézménynél az Európai Unió országaiban és izlandi, liechtensteini, norvég, török cégeknél.

A Budapesti Metropolitan Egyetem Erasmus+ pályázatot hirdet szakmai gyakorlati célú hallgatói mobilitások megvalósítására.

Pályázati határidő: 2024. november 25. 9:00 – 2024. december 08. 23:59

Add be pályázatodat: https://coospace.metropolitan.hu/CooSpace/Scene-102408/Survey-787635

Kattints ide a pályázati felhívás letöltéséhez

Elérhetőségünk outgoing.erasmus@metropolitan.hu

Online konzultáció minden hétfőn és szerdán 10:00-11:00 között ezen a linken: https://zoom.us/j/99259574078 (Meeting ID: 992 5957 4078) Előzetes időpontfoglalás nem szükséges.

Feltétele

Általános:

  1. A METU nappali vagy levelező tagozatán tanulj. (BA, MA, Felsőoktatási szakképzés, Szakirányú továbbképzés)
  2. A pályázáskor aktív hallgatói jogviszonnyal kell rendelkezned, ami aktív marad az Erasmus+ időszak teljes ideje alatt. Az aktív hallgatói jogviszony feltételeiről itt tudsz tájékozódni: 


  1. A mobilitás kapcsolódjon jelenlegi tanulmányaidhoz és segítse a szakmai fejlődésedet.
  2. Egy képzési szinten/ciklusban (BA vagy MA) maximum 12 hónapot tölthetsz Erasmus+ ösztöndíjjal külföldön. Kombinálhatod tanulmányi ösztöndíjjal. 
  3. A tervezett mobilitás időtartama legalább 2, legfeljebb 12 hónap lehet a jelenlegi képzési ciklusodban/szinteden. 
  4. Legyen legalább egy lezárt féléved a pályázáskor, és legalább két lezárt féléved a kiutazás megkezdéséig. MA hallgatók esetén nem szükséges lezárt félévvel rendelkezni.
  5. Tanulmányi átlagod (súlyozott átlag) legyen minimum 3-as a pályázat benyújtását megelőző két aktív félévben. (1 lezárt félév esetén a benyújtást megelőző félévben). 
  6. MA hallgatók esetén a BA diploma átlagát veszi a Bizottság figyelembe. 
  7. Szakmai gyakorlatra utolsó félév alatt is kimehetsz.
  8. Rendelkezz a választott cégnél vagy szervezetnél szükséges nyelvtudással (általában minimum B2-es szint). 

Frissdiplomás szakmai gyakorlat feltételei:

Végzős hallgatóként a diploma megszerzése utáni 1 éven belül is van lehetőség Erasmus+ szakmai gyakorlatra.

A pályázás általános feltételei vonatkoznak a végzős hallgatókra is, az alábbi kiegészítésekkel

  1. Csak a pályázat benyújtásakor és a szerződéskötéshez szükséges az aktív hallgatói jogviszony.
  2. A végzés utáni 12 hónapban teljesíteni a gyakorlatot.
  3. A pályázatot legkésőbb 2 hónappal az abszolutórium megszerzése előtt be kell nyújtani. A szerződéskötésnek szintén még az aktív hallgatói jogviszony alatt kell megtörténnie. Az abszolutóriumról és az aktív jogviszonyról itt tudsz tájékozódni:



Hová?

A gyakorlat megvalósításához kapcsolódó szervezés teljes mértékben a pályázó feladata, beleértve a gyakorlati hely megtalálását és a szakmai program egyeztetését. Ez elsőre nehéz feladatnak tűnhet, cserébe viszont lehetővé teszi, hogy az igényeidnek leginkább megfelelő gyakorlaton vehess részt.   

A gyakorlat helye tehát lehet bármely nem Magyarországon tevékenykedő aktív privát vagy közintézmény, vállalat, kis- és középvállalkozás, kutatóintézet, kulturális intézet, felsőoktatási intézmény. (Kivételt jelentenek az uniós intézmények és szervek, illetve az EU-s programokat koordináló ügynökségek, nemzeti irodák, valamint az Erasmus Nemzeti Irodák és EU-szervek)  

Célország lehet az Európai Unió összes tagállama (kivéve Magyarország), valamint Izland, Liechtenstein, Norvégia és Törökország.  

IDE kattintva letöltheted a listát, hogy a korábbi években mely szakokról hol töltöttek METU hallgatók külföldi szakmai gyakorlatot (METU training places). A cégek saját oldalai mellett az alábbi oldalakon is érdemes keresni:  

  1. Erasmus Internships and Placements
  2. Training Experience
  3. Global Placement.com
  4. Erasmus Program
  5. Eurodesk Opportunity Finder
  6. IES Consulting
  7. Go Abroad.com
  8. Spain Internship
  9. European Commission
  10. Erasmusintern
  11. Europe-internship

Összeg

A nyertes pályázók a pályázott intézmény országának megélhetési viszonyaitól függő támogatásban részesülnek.

  1. Havi 750 EUR: Dánia, Finnország, Írország, Izland, Liechtenstein, Luxemburg, Nagy-Britannia, Norvégia, Svédország, Ausztria, Belgium, Ciprus, Franciaország, Hollandia, Görögország, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Spanyolország. 
  2. Havi 690 EUR: Bulgária, Csehország, Észtország, Horvátország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Macedónia, Románia, Szlovákia, Szlovénia, Törökország. 

Svájcban a fogadó intézmény a Swiss-Europan Mobility Program (SEMP) keretében biztosítja az ösztöndíjat, amit itt tudsz megnézni. 

Az ösztöndíjhoz kiegészítő támogatás is pályázható. Bővebb információ itt.


Hogyan?

A pályázat benyújtása egy Microsoft Forms kérdőív kitöltésével, és az előírt, oda feltöltendő dokumentumok feltöltésével lehetséges. Pályázni egy akadémiai évben 3 alkalommal lehet, 2-szer a tavaszi szemeszterben és 1-szer az őszi szemeszterben.

A pályázat benyújtásához látogass el erre az oldalra: https://coospace.metropolitan.hu/CooSpace/Scene-102408/Survey-787635

Az alábbi dokumentumokat kell majd feltöltened:

  1. A fogadóintézmény munkanyelvének B2 -es szintű nyelvtudás igazolása. Ez történhet nyelvvizsga-bizonyítvánnyal vagy az Idegen Nyelvi Intézet igazolásával vagy emelt szintű érettségi bizonyítvány másolatával.
  2. Egy angol (magyar munkanyelv esetén magyar) nyelvű motivációs levélben térj ki arra, hogyan kapcsolódik a nemzetközi környezetben megszerezhető tapasztalat az itthoni tanulmányaidhoz és a későbbi terveidhez? Itt nem a személyes, hanem szakmai szempontokat kell kifejteni. 
  3. A Learning Agreement for Traineeship hiánytalanul kitöltött ‘Before the Mobility’ része. Önkéntes szakmai gyakorlat esetén a diák és a fogadóintézmény által aláírva. Kötelező szakmai gyakorlat esetén a diák, a Karrier Centrum és a fogadóintézmény által aláírva.
  4. Nyelvvizsga, Ha más nyelv is kell, akkor arról is kérjük a nyelvvizsgát benyújtani.

A kitöltendő Learning Agreement megtalálható a Coospace-n

A határidőre benyújtott és formailag megfelelt pályázatokat a METU Nemzetközi Bizottsága értékeli és hagyja jóvá a benyújtott dokumentumokat és az Erasmus+ projekt forrásait figyelembevéve. 

A bírálatot bírálati lapon adminisztrálják. 

A kiválasztás eredményéről a pályázók írásos értesítést kapnak. 

A pályázattal kapcsolatban itt tudsz további információt kérni: outgoing.erasmus@metropolitan.hu

Hétfőn és szerdán 10:00 - 11:00: https://zoom.us/j/99259574078

Szerződéskötés

  1. Aktív hallgatói jogviszony a teljes mobilitási időszak alatt (kivéve frissdiplomás szakmai gyakorlat).
  2. Érvényes Európai Uniós egészségbiztosítási kártya, vagy egyéb releváns egészségbiztosítás. Nem magyar állampolgároknak független biztosítóval kötött egészség biztosítás; a Medicover biztosítás nem érvényes Magyarországon kívül.  
  3. Érvényes felelősségbiztosítás VAGY nyilatkozat a fogadóintézménytől, hogy nem igényelnek ilyet
  4. Amennyiben az adott országban szükséges, érvényes tanulói vízum.
  5. Minden fél által aláírt ‘Learning Agreement for Traineeships’
  6. Korábban teljesített Erasmus mobilitás esetén a hallgató nem lépheti túl a jelen pályázati felhívásban elnyert maximálisan odaítélhető 12 hónapos keretet képzési ciklusonként.
  7. Kitöltött és aláírt Step by Step Guide 
  8. Utaláshoz szükséges banki adatok igazolása

A szerződéskötéshez töltsd ki hiánytalanul a Traineeship Contracting Form-ot: https://forms.office.com/r/DBsKngpub6

A személyes dokumentumok érvényessége és egyéb a mobilitás megvalósulásához szükséges bármilyen igazolás/igazolvány/engedély igénylése és megszerzése a hallgató egyéni felelőssége.

A felsorolt dokumentumok hiánytalan megléte szükséges a szerződéskötéshez. Kiutazás csak a mindkét fél által aláírt Támogatási Szerződés birtokában lehetséges. A szerződéskötésre személyesen van lehetőség. Kiutazás akkor lehetséges, ha azt a mindenkori egészségügyi helyzet lehetővé teszi. 

További tájékoztatás ezzel kapcsolatban a TKA honlapján érhető el! 

Lezárás

A fogadó intézményben/vállalatnál töltött gyakorlati időt teljes mértékben el kell ismerni a METU-n, amennyiben ez az Ön kötelező szakmai gyakorlata. A kötelező szakmai gyakorlatról a METU Karrierközpontjában tájékozódhat.

A mobilitás lezárásához szükséges feltételek:

A hallgatónak nincs teljesítetlen, a METU felé fennálló tandíj-, és egyéb fizetési kötelezettsége.

A mobilitás lezárásához a hazaérkezés után, de legkésőbb a Certificate of Study Period kézhezvételétől számított harminc napon belül benyújtott:

  1. Certificate of Study Period (minimum 60, szakmai gyakorlat esetén) fizikai mobilitás, amely tartalmazza a mobilitás pontos kezdő és végdátumát A fogadó fél állítja ki. 
  2. Learning Agreement After the mobility (szakmai gyakorlat esetén), amely tartalmazza a sikeresen elvégzett krediteket (fogadó egyetem állítja ki) 
  3. (Online) Learning Agreement végleges változata minden fél által aláírva.
  4. Igazolás aktív hallgatói jogviszonyról az Erasmus mobilitás teljes ideje alatt.
  5. Írásos beszámoló készítése (1-2 oldalas, minimum 500 szavas szöveges dokumentum). 
  6. Kint szerzett kreditek elismertetése a METU-n (kötelező szakmai gyakorlat esetén) 
  7. EU Survey kitöltése.

Tudnivalók

  1. Ha szeretnéd lemondani a mobilitásod, mielőbb írj az erasmus@metropolitan.hu címre!
  2. Az Erasmus+ az önálló problémamegoldást is fejleszti. Természetesen segítünk, ha elakadnál, de helyetted nem tudjuk megoldani a felmerülő nehézségeket.
  3. Időben kezdd el összeszedni a Támogatási Szerződés megkötéséhez szükséges dokumentumokat!
  4. Hibásan, hiányosan kitöltött ‘Learning Agreement for Traineeships’ esetén nem köthetjük meg a Támogatási Szerződést
  5. Amennyiben már korábban részt vettél Erasmus+ mobilitáson, mindenképp jelezd a Step-by-Step guide-ban.
  6. A támogatás utalásához szükséges banki információkat a bankodtól tudod beszerezni.

Hosszabbítás: A hallgatóknak először a fogadó féllel kell egyeztetniük a lehetőséget. 

A hallgatóknak a lehető leghamarabb, de legkésőbb egy hónappal a folyamatban lévő mobilitásuk vége előtt, e-mailben kell kérelmezniük a hosszabbítást, a hivatalos hosszabbítási kérelem kitöltött és mind a hallgató, mind a fogadó fél által aláírt dokumentummal, (Megtalálható a Coospace honlapon) valamint egy a fogadó fél által írt ajánlólevéllel lehet. 

A METU a folyamatban lévő jelentkezési időszak végén dönt arról, hogy a benyújtott dokumentumok és a projektkeret figyelembevételével támogatja-e a hosszabbítást.

Dokumentumok