METU siker a VIII. Nemzetközi Textilművészeti Triennálén

2024-07-10

METU siker a VIII. Nemzetközi Textilművészeti Triennálén

A 2024-es Nemzetközi Textilművészeti Triennálén három METU-s alkotót díjaztak, és hat METU-s alkotás is kiállításra került.

2024. június 21-én ünnepélyes díjátadóval egybekötve nyílt meg Szombathelyen a VIII. Nemzetközi Textilművészeti Triennálé, amelyen a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) több oktatója és hallgatója is elismerésben részesült. A díjazottak között szerepelt a METU két oktatója és egy alumna hallgatója, valamint egy oktató és hallgató alkotása is kiállításra került. 

Dr. Aranyosi Zsuzsanna Éva DLA, a Divat és Textil Tanszék vezetője, a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetségének szakmai díját, Prof. Baráth Hajnal DLA habilitált egyetemi tanár Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzatának díját, a METU Kézműves tárgykultúra alapképzésének alumna hallgatója, Kiss Lúcia pedig a Magyar Formatervezési Tanács díját érdemelte ki. A triennálén emellett Rákhely Zsófia divattervező, óraadó oktató és Lénárd Zsuzsanna Textiltervező alapképzéses hallgató alkotásai is megtekinthetőek. 

A Nemzetközi Textilművészeti Triennálé kortárs textilművészet jelenét bemutató, három évente megrendezésre kerülő nemzetközi seregszemle. A 2024-es, a Kulturális Alapítvány a Textilművészetért és a Savaria Múzeum - Szombathelyi Képtár által rendezett Tűréshatár - avagy Tű-Rés-Határ - címet viselő tárlatot 2024. június 21. és 2024. augusztus 31. között tekintheti meg a nagyközönség. Az idei triennáléra rekordszámú, 368 alkotótól több mint ötszáz műalkotás érkezett a világ négy kontinenséről. Az ezek közül 264, zsűri által válogatott alkotást mutatják be a képtár rendelkezésre álló mintegy 1400 négyzetméteres területén - közöttük az öt METU-s oktató, hallgató és alumna munkáit is. 

“A triennálé mottója a legszélesebb szakmai és művészi spektrumon elhelyezkedő alkotásokat vonzotta, kezdve a hagyományos technikáktól a megújuló és alternatív alapanyagokon át a különleges egyéni technikák alkalmazásán keresztül a gondolatébresztő művészi tartalom kifejezéséig.” - nyilatkozta Czebula Anna művészettörténész, képtárigazgató. 

A hagyományokat követve több díjat is átadtak, amelyet egyebek között a triennálét életre hívó Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetsége ítélt oda. 


Dr. Aranyosi Zsuzsanna Éva DLA, a Divat és Textil Tanszék vezetője, a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetségének szakmai díját érdemelte ki nemzetközi zászló kategóriában Az árnyék szökése című alkotásával. 

Fotó: Nagy Jácint, Savaria Fórum

Fotó: Nagy Jácint, Savaria Fórum

“Nagy öröm és megtiszteltetés számomra, hogy a VIII. Nemzetközi Textilművészeti Triennálén kiállított zászlómmal a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetsége díját kaptam. Hálásan köszönöm a szakmai elismerést, és hogy ilyen rangos és kiválóan installált kiállításon szerepelhet a nemzetközi zászló kategória mellett a textildesign kategóriában kiállított "Hiányzó évszak" című kollekcióm is” - osztotta meg Aranyosi Dr. Aranyosi Zsuzsanna Éva DLA, a METU Divat és Textil Tanszék vezetője. 

Fotók: Baranczó Benedek, METU

Fotók: Baranczó Benedek, METU

Dr. Aranyosi Zsuzsanna Éva DLA, a METU Divat és Textil Tanszék vezetőjének "Hiányzó évszak" című, 3 szettből álló minikollekciója

Dr. Aranyosi Zsuzsanna Éva DLA, a METU Divat és Textil Tanszék vezetőjének "Hiányzó évszak" című, 3 szettből álló minikollekciója

“A "Hiányzó évszak" című, 3 szettből álló minikollekció darabjai szabadon felcserélhetőek és önmagukban is variálhatók. Ez a sokféleség tudatosan és játékosan egyensúlyoz a színek, minták, formák és anyagkarakterek egymással való viszonyában - egészen a tűréshatárig. Alapanyag skálája a házi szőttestől, az újragondolt síkkötött és egyedi nyomott textileken keresztül a banális nyugágyvászonig terjed. Mai használata egy régiből jött létre és jelentése, címe egyben utal mindarra, ami lehetne...” 


Prof. Baráth Hajnal DLA habil. textilművész, a METU Divat és Textil Tanszékének oktatója Amikor felbomlik a kánon 2. című nagyméretű (230x120 cm) kárpitjáért Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzatának díját kapta. 

image

“A díjak odaítéléséről mindig szakmai zsűri dönt, ezért jó érzés és megtiszteltetés a munka elismerése. A Triennálé hívó szava a Tűréshatár volt. Ezzel a témával régóta foglalkozom, mivel olyan világban élünk, ahol minden változik. Az eddig érvényben lévő kánonok felbomlanak és új kánonok alakulnak ki. Szerencsésen esett egybe a hívószó témája s az a gondolat, ami engem munkáimban évek óta foglalkoztat.” - nyilatkozta Prof. Baráth Hajnal DLA habil. 


Kiss Lúcia, a METU Kézműves tárgykultúra alapképzésének alumna hallgatója a Magyar Formatervezési Tanács díját kapta TECHNOCRAFTISM című kísérleti táskakollekciójával. 

image

“A "Technocraftism” című diplomamunkám a digitális és a hagyományos technikák ötvözése, amely a tervezési hitvallásomnak alapját képezi. A kollekció textilstruktúrái a cím betűiből kiválasztott elemekből állnak. A lézervágott alapelemek anyaga neoprén, bőr. A varrott elemek térbeli struktúrákat hoztak létre, amelyek a nyolc különböző táska tervezését inspirálták. Ez a kortárs kollekció ötvözi a hagyományos bőrműves mesterséget a modern kivitelezési módszerekkel.”  


A triennálén Rákhely Zsófia, a METU óraadó divattervező oktatójának ÉRT-ÉK HAT-ÁR MÉRT-ÉK, I-III. címet viselő, vegyes technikával és anyagokkal készült alkotása, valamint Lénárd Zsuzsanna, a METU Textiltervező alapképzésének harmadéves hallgatójának Aranyhalál című alkotása is kiállításra kerültek. 

image

“Díjat nem kaptam a kiállításon, de mivel most először választották be a munkámat, így ennek is nagyon örülök. Mivel még hallgató vagyok, a METU nélkül nem is tudtam volna jelentkezni a pályázatra, ezért nagyon hálás vagyok, hogy az egyetem és tanáraim is lehetővé tették ezt. Nagyon megtisztelő, hogy nevesebb művészek között látható az én munkám is. Bízom benne, hogy ez elindít a vágyott szakma felé.” - osztotta meg Zsuzsanna, a METU Textiltervező alapképzésének harmadéves, idén diplomázó hallgatója. 


Rákhely Zsófia: ÉRT-ÉK HAT-ÁR MÉRT-ÉK, I-III. 

image

A textiltechnikák vegyítésével, a textil műhelyekben fellelhető kellékekkel és anyagokkal készült falikép sorozat. Valós és annak vélt értékek jelképei és attribútumai összegzése. Népi - régi - mai -új- méret - mérték -ár - érték - arány - határ - vonal - szövés - technika - média - lényeg - ego - én.