METU hallgatók részvétele a Makovecz Hallgatói Ösztöndíjprogramban
2024-07-03
A 2023-2024. akadémiai év tavaszi szemeszterében először képviseltette magát egyetemünk küldő intézményként is a Makovecz Hallgatói Ösztöndíjprogramban, két METU hallgató, Horváth Réka (emberi erőforrás szak, Bsc) és Kismók Gabriella (gazdálkodás és menedzsment szak, Bsc) mobilitásával. A METU mint fogadó intézmény a kezdetektől bekapcsolódik a 2016-ban indított kárpát-medencei mobilitási programba, amelyben részt vehetnek a szülőföldjükön tanulmányokat folytató külhoni magyar felsőoktatási hallgatók és oktatók, valamint magyarországi felsőoktatási intézmények hallgatói és oktatói is.
A köznyelvben sokszor „magyar-magyar mobilitásként” is hivatkozott Makovecz program keretében a METU az elmúlt években már több alkalommal fogadott külhoni magyar felsőoktatási partnereinktől érkező vendéghallgatókat. Örömünkre szolgál, hogy a következő szemeszterben is érkezik Makovecz-cserediák művészeti képzésünkre, a Babes-Bolyai Tudományegyetemről.
Kimenő hallgatói mobilitás a legutóbbi szemeszterig nem történt a Makovecz program keretében, így előremutató, hogy a METU hallgatóinak valamennyi beadott pályázatát pozitívan bírált el a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (SEMTE) mint fogadóintézmény, amelynek Csíkszeredai Kara első ízben két METU hallgatót fogadott rövid távú, 1 hónapos mobilitás, áthallgatás keretében. (A SEMTE továbbá támogatta még egy METU hallgató hosszabb, egy félévre szóló mobilitását a 2024-2025. év II. szemeszterében.)
Horváth Réka 2024. március-április során, humánerőforrás szakon képzés-fejlesztés specializáció fókusszal tanult vendéghallgatóként Csíkszeredában. A hallgató elsősorban a SEMTE családias hangulatát, a közös ötletelésre, közvetlen kommunikációra és gyakorlati fókuszra épülő oktatását emelte ki. Hangsúlyozta, hogy a SEMTE légköre rendkívül újszerű, technikai és kényelmi szempontból is nagyon fejlett, letisztult, és közös tanulási tereket kínál. Kiemelte, hogy az oktatás mellett sok közösségi programot szerveznek a hallgatóknak, amelyek közül számára a vállalati képviselőkkel bemutatott „HR napok”, valamint Suhajda Szilárd hegymászó özvegyének előadása volt a leginkább izgalmas.
Kismók Gabriella gazdálkodás és menedzsment szakos levelező hallgatóként áprilistól töltött el egy hónapot Csíkszeredában. Elsősorban szakdolgozati kutatást, erdélyi kisvállalatok meglátogatását végezte forrásgyűjtési céllal. Kutatásának témáját a fenntarthatóság és az öko-gazdaság adta, így erdélyi projektmunkája során a környékbeli falvakban található cégek és KKV-k fenntartható működését vizsgálta. Célja, hogy illusztrálja azok fenntartható működését és az általuk nyújtott szolgáltatásokat, ösztönözze a helyi gazdaságot és közösségeket, valamint elősegítse a vidéki területek fenntarthatóságát. A hallgató egy hónapos mobilitása alatt ugyancsak számtalan utazási és kulturális élménnyel gazdagodott.
Mindketten arról számoltak be, hogy mobilitásuk érdemben előmozdította a külhoni magyarság speciális helyzetének megértését, világképükre, nyitottságukra egyértelműen pozitívan hatott a Makovecz program.
A Budapesti Metropolitan Egyetem elkötelezett a külhoni magyar közösségek támogatása mellett, és – összhangban a Makovecz program általános célkitűzéseivel – ebbe beletartozik a (jövőbeli) külhoni magyar értelmiség továbbképzésének, kulturális megtartó erejének erősítése. Az anyaországi és külhoni magyar akadémiai kapcsolatai a kétoldalú, kölcsönös hallgatói és oktatói mobilitásokkal erősíthetők, és aktívan hozzájárulnak az egységes, Kárpát-medencei felsőoktatási tér kialakításához.
A METU nemzetköziesítési törekvéseihez illeszkedik a Makovecz program célkitűzése. Az ösztöndíjprogramban való részvételünk fogadó és küldő intézményként egyaránt fontos. A magyar-magyar relációjú mobilitás alternatív lehetőséget és ösztönzőt jelenthet azon hallgatóink számára is, akik a hosszabb távú és földrajzilag távolabbi régiókban megvalósuló mobilitásaik előtt vagy mellett kipróbálnák magukat a külhoni magyar egyetemek valamelyikén is.
Köszönjük a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem nyitottságát, és bizalommal várjuk a további, kimenő és bejövő hallgatói mobilitások számának növekedését az előttünk álló szemeszterben!
Megjegyzés:
A képek és a hallgatói beszámolókból vett kiemelések a nevezett hallgatók saját szellemi tulajdonát képezik, felhasználásuk előzetes engedélykéréssel történt.
A fotókat Kismók Gabriella készítette, a képek nagy része a Gyimesi Skanzen Panzióban készült (https://www.facebook.com/skanzen.ro).