Kommunikáció

A METU oktatóinak előadása a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem által szervezett XII. Nemzetközi Médiatudományi Konferencián

2024-04-26

A METU oktatóinak előadása a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem által szervezett XII. Nemzetközi Médiatudományi Konferencián

A METU három oktatója (Prof. Dr. Németh Erzsébet PhD egyetemi tanár, Dr. Málik Zoltán PhD egyetemi docens és Dr. Klein Tamás PhD egyetemi docens) vett részt 2024. április 12-én a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem által szervezett XII. Nemzetközi Médiatudományi Konferencián (https://www.szini.ro/hirek?tx_ttnews%5Btt_news%5D=790&cHash=c2a3490e0368887eeed4aa40dc5150fd), amely rendkívül aktuális témát járt körül, éspedig a mesterséges intelligencia médiatartalmakra gyakorolt hatását. A mestereséges intelligencia hatása a médiatartalomra, avagy: van-e még értelme a médiaetikának? című konferencia a legjobb értelemben vett interdiszciplináris megközelítésben járta körül a médiaszcéna napjainkban jelentkező legizgalmasabb kihívásait, így a METU oktató könnyen kapcsolódhattak a tudományterületileg színes tanácskozáshoz. Egyetemünket képviselő oktatóink jogtudományi, szociálpszichológiai és filozófiai-politikaelméleti aspektusból járultak hozzá a tudományos diskurzushoz. 



Dr. Klein Tamás PhD egyetemi docens a konferencia nyitóelőadásában a platformszabályozás előtt álló kihívásokról beszélt, különösen tekintettel annak alapjogi összefüggéseire, hangsúlyozva, hogy modern nyilvánosságterek és szabályozásuk megjelenésével a hagyományos médiaszabályozás és médiaetika nem, hogy nem vált feleslegessé, épp ellenkezőleg jelentősége napjainkban kifejezetten megnövekedett. Az előadás felvázolta a platformszabályozás jellegzetességeit, kiemelve az alapjogvédelem horizontális hatályának kiteljesedésében játszott jelentőségét. 


Dr. Málik Zoltán PhD egyetemi docens az Igazság, hiperrealitás és politikai szubkultúrák című előadásában Jean Baudrillard felismeréséből (a hiperrealitás ártalmas és zavaró hatásai befolyásolják a médiát, a reklámokat és a tömegtermelést) kiindulva mérsékelten aggódó előadásában rámutatott, hogy a közösségi média térhódítása rendkívüli hatással van a társadalmi folyamatokra, amelyben jelentős szerep jut a hiperrealitás jelenségének. A politikai polarizáció folyamatát felidézve Tanár Úr vizsgálta a közösségi média hatását a politikai szubkultúrákban, és egy elméleti fogalmi keret felvillantása után illusztratív példákkal mutatta be hogyan terjed az ideológia és hogyan működik a „hiperreális világunkban.” 


Prof. Dr. Németh Erzsébet PhD egyetemi tanár az Újmédia szociálpszichológia, okok és hatások című előadásában azokra a veszélyekre hívta fel a figyelmet, amelyek az egyénre és társas kapcsolataira leselkednek az új média hívogató, szép új világában. Professzor Asszony előadásában áttekintette azokat a kommunikációs jelenségeket, illetve társaslélektani hatásokat, amelyek a közösségi média túlzott használatát kísérik, és amelyek tekintetében felmerül a társadalmi szintű kontroll, szabályozás és jogvédelem szükségessége. 


Oktatóink konferenciarészvétele beleillik abba a tudományos diskurzusban, amely platformok interdiszciplináris elemzésével kapcsolatban indult Izmindi Richárd és Klein Tamás vezetésével az Üzleti, Kommunikációs és Turisztikai Karon. A KÜT Karon 2023. december 4-én megrendezett konferenciáról szóló beszámolót ld. https://www.metropolitan.hu/metropolitan-egyetem-a-platformtarsadalom-kora-muhelykonferencia-beszamolo  


Oktatóink marosvásárhelyi látogatása reményeink szerint egy yümölcsöző tudományos együttműködés, első, sikeres állomása volt. A két egyetem oktatási- kutatási profilja, valamint az oktatók, kutatók elkötelezettsége erre jó alapot biztosít számunkra.