Általános

A hazai innovációs és startup ökoszisztéma kihívásai – Sikeres konferenciát tartott az MKT és a METU

2024-11-20

A hazai innovációs és startup ökoszisztéma kihívásai – Sikeres konferenciát tartott az MKT és a METU

Budapest, 2024. november 18. – Az idén 130 éves Magyar Közgazdasági Társaság (MKT) és a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) közös konferenciát rendezett a hazai innovációs és startup ökoszisztéma kihívásairól. Az esemény a Magyar Tudomány Ünnepe programsorozat részeként valósult meg, és központi üzenete az volt, hogy az innováció és a tudásalapú gazdaság elengedhetetlen a 21. századi fejlődéshez. Az elhangzott gondolatok nemcsak a gazdasági növekedés felgyorsítására inspiráltak, hanem gyakorlati megoldásokat is kínáltak a hazai innovációs ökoszisztéma megerősítésére.

„A tudás az új olaj” – hangsúlyozta Prof. Dr. Kocziszky György, a METU rektora a konferencia megnyitóján. Beszédében kiemelte: „Egyetemünk elkötelezett az innovációs kultúra és a tudományos párbeszéd támogatásában és hiszem, hogy a felsőoktatási intézmények szerepe kulcsfontosságú az innováció ösztönzésében.”

A megnyitókat követően a konferencia egyik kiemelt előadását Prof. Dr. Csath Magdolna, a METU kutatóprofesszora és az MKT Innovációs Szakosztályának alelnöke tartotta. Előadásában a hazai innováció helyzetét elemezte nemzetközi összehasonlításban. Az előadás legfontosabb gondolatai:


Az innováció meghatározásának nehézségei és a nemzetközi kutatások tanulságai.


  1. Az innováció meghatározása összetett, a közös megértés sokszor nehézségekbe ütközik.
  2. A bizonytalan üzleti környezet új gondolkodási kereteket igényel.
  3. A kreatív gondolkodás és az objektív megfigyelés kultúráját már az oktatásban támogatni kell.
  4. A hierarchikus struktúrák gyakran akadályozzák az innovációt, míg az agilis működés előnyt jelenthet.
  5. Az innováció lényege a dolgok újra rendezése, amely hozzáadott értéket teremt.


A megnyitókat és előadásokat követően kerekasztal-beszélgetésre került sor, amelyet Fáykiss Péter, az MKT tagja és a METU intézetvezetője moderált. A METU Innovációs Központjának fiatal startupperei osztották meg tapasztalataikat és bemutatták projektjeiket. A beszélgetés résztvevői voltak: Bálint Marcel alapító és CEO, Noted; Furiák Dániel CTO, CogniPro; Kenéz Ágnes COO, BridgeAID; Lénárt Máté Gábor alapító, FraudShield Security; valamint Szabó László alapító és vezető, Hungarian Innovation Hub, METU.


A résztvevők bemutatták projektjeiket, valamint beszéltek a startupvilág kihívásairól és lehetőségeiről.


A konferencia zárásaként Pleschinger Gyula, az MKT elnöke hangsúlyozta:

„Az innováció és a vállalkozói szemlélet erősítése alapvető fontosságú a gazdasági növekedés felgyorsításához.” Hozzátette, hogy az MKT 130 éve elkötelezett a közgazdaságtan népszerűsítése és az innováció előmozdítása iránt.