Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility DEATH, POETRY and HOPE | Budapesti Metropolitan Egyetem

DEATH, POETRY and HOPE

  • Kezdődik
    2018. 05. 07. 18:00
  • Vége
    2018. 05. 07. 20:00
  • Helyszín
    METU Rózsa utcai campus, 1077 Budapest, Rózsa utca 4-6., A009 terem

George Pattison brit filozófus, elsősorban Kirkegaard és Heidegger munkásságát kutató professzor a modernitás művészetelméletéről beszél előadásában a Budapesti Metropolitan Egyetemen.

Az előadás nyelve angol.

Az előadás kiindulópontja a lélek halhatatlanságába vetett hit hanyatlása (alkonya) a nyugati társadalmakban. Ha azt vesszük alapul, hogy az állatok és ember közötti határvonal egyik meghatározó eleme ez volt, jelentheti ez azt, hogy az emberi életet alapvetően az állati élettől nem különbözőnek tekintjük? Erre a kérdésre az egyik adható válasz Giorgio Agamben halálra és nyelvre vonatkozó reflexióiban található, amikor is az állatok és az ember közötti Hegel által megfogalmazott különbségből kiindulva  rámutat, hogy a halál közelében az állat halálsikolya helyén az embernél ennek artikulációját találjuk a nyelvben. De lehet-e a nyelv- a görög Logosz - elégséges alap a vigaszra és a reményre a megsemmisüléssel szemben? Az előadásban választ keresve erre a kérdésre szó lesz Heideggerről, Herderről, Pindaroszról, valamint előkerülnek Hermann Broch irásai, valamint a "Felperzselt föld"  című film is.

George Pattison (1950- ) brit filozófus, művészetteoretikus, teológus.  1991-2001 között a  Cambridge-i egyetem Kings College dékánja. 2004 és 2013 között az Oxfordi Egyetem, majd 2013-tól a Glasgow-i Egyetem professzora. Jelenleg az Erfurti Egyetem Max Weber kollégiumának vendégprofesszora. Kutatásai történelmi, teológiai filozófiai és művészetelméleti területeket fognak át, behatóan foglalkozik többek között  Kierkegaard, Heidegger és Dosztojevszkij munkásságával.

Válogatás Pattison professzor eddig megjelent könyveiből: Art, Modernity and Faith (1991), Kierkegaard: the Aesthetic and the Religious (1992), Anxious Angels (1999), The Later Heidegger (2000), A Short Course in the Philosophy of Religion (2001), Dostoevsky and the Christian Tradition (ed. with D.Thompson, 1991), The Philosophy of Kierkegaard (2005), Thinking about God in an Age of Technology (2006), God and Being (OUP, 2011), Eternal God/Saving Time (OUP 2015).

Facebook esemény

Minden érdeklődőt szeretettel várunk!