Csihar Arion / Mozgóképkultúra és médiaismeret alapszak
„A METU-n megismertem egy csomó olyan embert, akikre tudok alapozni a jövőben, akikkel közösen fel tudunk majd építeni valami fantasztikusat.”
Arion Mozgóképkultúra és médiaismeret alapszakunkon végzett. Filmjével szerepelt a 14. Jameson Cinefest programjában, a BuSHo-n és a Cinemascope-on is.
Miért ezzel a területtel foglalkozol?
A családomban anyai és apai ágon is vannak művészek. Világéletemben azt éreztem, hogy nekem is valamilyen művészeti ággal kell foglalkoznom. Még óvodás koromban kezdtem el Földessy Margit SZINDRA stúdiójába járni, ahol mai napig aktív tag vagyok. Sokáig színész szerettem volna lenni, de valamikor kamasz koromban ez megváltozott. Akkoriban rengeteg filmet néztem, elkezdett érdekelni, hogy hogyan lehet a semmiből ilyen volumenű produkciókat létrehozni. Rájöttem, hogy sokkal jobban érdekel ez, mint a színészet, és elhatároztam, hogy egy napon filmrendező leszek. Azóta minden energiámat erre fordítom.
Miért ezt a szakot választottad?
Mert az összes szak közül ez volt az, ami a leginkább a rendezésre, és a dramaturgiai érzék fejlesztésére koncentrál.
Mi inspirál?
Rengeteg dolog. Gyakorlatilag minden. Próbálok nyitott szemmel járni, figyelni a hétköznapok történéseire, továbbgondolni egy-egy szituációt amit látok, vagy megtapasztalok. A filmrendezők közül Quentin Tarantino, Martin Scorsese, Martin McDonagh és Christopher Nolan voltak rám a legnagyobb hatással, ők inspirálnak, ha lehet ilyet mondani. Azt szeretem bennük, hogy mindegyiküknek sikerült megtalálniuk az arany középutat a szerzői, és a közönségfilmek között. Úgy tudnak széles közönséget szórakoztatni, hogy közben nagyon markánsan jelen van a saját művészi stílusuk. Ez szerintem a legnagyobb dolog, amit el lehet érni a szakmában.
Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?
Az első félév során volt egy feladat, ahol 4-5 fős csoportokban kellett egy-egy szkeccsfilmet készíteni. A csoportok minden egyes tagjának készítenie kellett egy pár perces etűdöt, amit a végül egy filmmé kellett összevágni. Azért szerettem ezt a feladatot, mert először volt lehetőségem olyan csapattal csinálni valamit, ahol mindenki hozzám hasonlóan elhivatott. A végeredmény ugyan nem lett makulátlan, de nagyon élveztük a folyamatot.
A másik kedvenc projektem a FRISS HÚS című filmünk elkészítése volt. Ezt másodévesként rendeztem szaktársam, Belső Marcell kiváló forgatókönyvéből. A projekt, régi barátom és örökös alkotótársam, Sinka Benedek Kameraman szakos diplomamunkája volt. A filmet a lehető legprofibb módon próbáltuk elkészíteni. Volt, hogy 30 fős stábbal forgattunk. Rengeteg olyan dolgot csináltunk, amit előtte még soha, például akció jelenetet kaszkadőrökkel. A film egész sikeres pályát futott be. Szerepelt többek között, a tavalyi Miskolci Jameson Cinefest versenyprogramjában, és a BUSHO Filmfesztiválon. Épp a napokban tudtam meg, hogy díjat nyert a Malter Filmfesztiválon, aminek októberben lesz az átadója, illetve nemrég megkerestek egy lengyel filmfesztivál szervezői, hogy szeretnék, ha náluk is lemehetne. Ez szuper érzés, mivel majdnem egy évig készítettük az ötlet születésétől számítva, és rengeteg ember rengeteg munkája van benne.
Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?
A diplomafilmem "Betörés" címre hallgat. Ez egy rövid fikciós játékfilm, aminek cselekménye egy budai villába való betörés körül bonyolódik. Alapvetően egy abszurd komédiát akartam készíteni, ami kellően izgalmas és szórakoztató, hogy lekösse a néző figyelmét. Tudtam, hogy sokan komoly és mélyenszántó témákról fognak filmet készíteni, ezért próbáltam ennek direkt az ellenkezőjét tenni, hogy egy kicsit felborzolja a kedélyeket a diplomavédésen. Ez persze nem azt jelenti, hogy nincs a filmnek üzenete, sőt! Nagyon is van, csak nem arra van kihegyezve az egész.
Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?
Úgy gondolom, hogy rengeteget tanultam az egyetemen eltöltött idő alatt. Főleg a dramaturgiai eszközök használatáról, illetve a film elkészítésének fázisairól. Ami viszont szerintem a legfontosabb, hogy megismertem egy csomó olyan embert, akikre tudok alapozni a jövőben, akikkel közösen fel tudunk majd építeni valami fantasztikusat.
Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?
Aki hasonló álmokkal rendelkezik, mint én, és megteheti, szerintem mindenképpen érdemes kipróbálnia magát a szakon, mert rengeteg jelenleg is aktív művésztől és szakembertől tanulhat a szakmáról. Ezen kívül megismerhet remek embereket, akikkel közösen tervezhet az egyetem utáni évekre.
Hogy érzed magad frissdiplomásként?
Furán. Furcsa azt érezni, hogy nem vagyok diák. Eddig mindig megvolt az a komfortérzés, hogy iskolába járok, hogy a jó úton haladok. Kicsit félelmetes, hogy ez az érzés most nincs meg. Ettől függetlenül nagyon jól érzem magam, van néhány szuper lehetőségem, és egy csomó célom, amit el szeretnék érni.
Milyen élmény volt a diplomavédésed?
Utólag visszagondolva nagyon jó volt, de természetesen akkor rettenetesen féltem. Nagyon stresszes időszak volt, sajnos a forgatást az utolsó utáni pillanatra sikerült csak leszervezni. Az utómunkára alig maradt idő, és a diplomavédés napjára nem volt teljesen végleges állapotban a film. Szerencsére a tanáraim megértőek voltak, és korrektül értékelték a filmet.
Milyen terveid vannak a jövőre?
A most következő időszakban szeretnék nagyobb produkciókban dolgozni asszisztensként. Ez remek lehetőség, hogy tapasztalatot szerezzek, és nem mellesleg pénzt is keressek. Ezen kívül próbálunk egy kisebb produkciós céget kialakítani, ahol videós projekteket és reklámokat készítünk. Illetve egy éven belül szeretnék egy olyan forgatókönyvet írni, amivel pályázhatok az inkubátor programra a Filmalapnál. A hosszú távú célom pedig az, hogy egyszer egy saját sorozatot készíthessek, ami egy több évadon átívelő történetet mesél el.