CEEPUS mobilitas

CEEPUS hallgatói mobilitás

1. Mi is az a CEEPUS?

  1. A CEEPUS (Central European Exchange Program for University Studies) egy ösztöndíj, amellyel neked is lehetőséged adódhat arra, hogy Közép-Európa más országainak egyetemein, főiskoláin tanulhass úgy, hogy az ottani tanulmányaiddal krediteket is szerezz itthon.
  2. A program 1993-as indulása óta több mint negyedmillió pályázó, köztük több ezer magyar hallgató mondhatja el magáról, hogy a CEEPUS ösztöndíjnak köszönhetően külföldi tanintézményben bővítette ismereteit, tapasztalatait.
  3. A hivatalos CEEPUS országok: Albánia, Ausztria, Bosznia - Hercegovina, Bulgária, Csehország, Horvátország, Koszovó, Macedónia, Magyarország, Moldova, Montenegró, Lengyelország, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia.


2. Akkor vehetsz részt a programban, ha...

  1. valamely résztvevő ország felsőoktatási intézményében, jelen esetben a METU-n tanulsz teljes képzésben;
  2. legalább 2 lezárt féléved van a kiutazás megkezdéséig;
  3. a küldő és a kiválasztott fogadóintézmények koordinátorai támogatják a kiutazásod (ami azt is jelenti, hogy a pályázat beadása/feltöltése előtt fel kell venned velük a kapcsolatot).


3. Mire pályázhatsz?

  1. félév áthallgatásra (3-5 hónap);
  2. szakdolgozatírásra/disszertációírásra: anyaggyűjtésen túl így arra is lehetőséged nyílik, hogy a fogadó ország oktatójának a segítségét kérd a szakdolgozatodhoz (1-2 hónap).


4. A pályázat a CEEPUS hálózaton belül

A METU jelenleg egy nemzetközi hálózatnak tagja (Active Medhods in Teaching and Learning Mathematics, Informatics and their Applications), amely kapcsán hallgatói cserére lehet jelentkezni. Továbbá ún. freemoverként tudsz pályázni bármely résztvevő ország intézményébe.


5. Pályázat Hálózaton kívül, freemoverként

  1. „Freemoverként” akkor tudsz bekapcsolódni a programba, ha a fogadó országban van még szabad hónapkeret. Freemover pályázat a tavaszi félévre szólóan bármely CEEPUS országba benyújtható. Az őszi félévre szólóan azonban csak egyes országokba nyújtható be pályázat, erről honlapunkon külön felhívás ad tájékoztatást a nyár elején.
  2. Freemover pályázat esetén csak a hazai Nemzeti Iroda (Tempus Közalapítványon belül működik) ellenőrzi a pályázatodat.


6. Beadási határidő: aktuális: 2023. október 31 (tavaszi félévre); 2024. június 15 (őszi félévre)

Pályázat beadása: Kizárólag online a www.ceepus.info honlapon.

Az ösztöndíj megítélését a fogadó ország Nemzeti CEEPUS Irodája hagyja jóvá, melynek elfogadását online vissza kell jelölnöd. A további lépésekről a fogadó ország Nemzeti CEEPUS Irodájától kapsz információt.


7. Hasznos linkek, elérhetőségek

  1. www.ceepus.hu
  2. https://tka.hu/palyazatok/116/ceepus---hallgatok-mobilitasa részletes leírás a pályázás menetéről és a szükséges dokumentumokról
  3. METU CEEPUS koordinátor: dgyarmatiszijj@metropolitan.hu; erasmus@metropolitan.hu
  4. Gyakran ismételt kérdések (https://tka.hu/palyazatok/605/gyakori-kerdesek link)
  5. www.ceepus.info


8. Regisztráció után itt tudod feltölteni a pályázatodat;

  1. később azt is nyomon követheted, hogy épp hol tart a pályázatod;
  2. technikai kérdéseidre azonnali választ kapsz az „online support”-tól;
  3. megtalálod a nemzeti CEEPUS irodák, az aktuális tanévben működő hálózatok és koordinátorok elérhetőségét;
  4. az egyes tagországokról szerezhetsz hasznos információkat (ösztöndíjráták, vízum, egészségbiztosítás, stb.).

CEEPUS oktatói mobilitás

1. Mi is az a CEEPUS?

  1. A CEEPUS (Central European Exchange Program for University Studies) hálózat felsőoktatási intézmények olyan nemzetközi partnerségét jelenti, melyben nem a teljes intézmények vesznek részt, hanem kisebb egységek, kari vagy akár tanszéki szinten. A karok vagy tanszékek nemzetközi együttműködésben hoznak létre egy bizonyos tudományterületre fókuszáló vagy interdiszciplináris hálózati együttműködést, melyhez az adott tanévre elnyert pontos mobilitási helyek tartoznak. Az elnyert mobilitási helyeket a hálózatban részt vevő kar vagy tanszék oktatói körében hirdetik meg.
  2. A hivatalos CEEPUS országok: Albánia, Ausztria, Bosznia - Hercegovina, Bulgária, Csehország, Horvátország, Koszovó, Macedónia, Magyarország, Moldova, Montenegró, Lengyelország, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia.
  3.  A METU szeretne aktívan részt venni a programban, melyhez elengedhetetlen az oktatók együttműködése, ezért akit érdekel a lehetőség és szívesen csatlakozna valamely hálózathoz, vagy létrehozna egyet kérjük keresse Gyarmati-Szijj Dóra (dgyarmatiszijj@metropolitan.hu) nemzetközi koordinátort a Nemzetközi Koordinációs Irodán.


2. Az oktatói mobilitás célja

  1. 5 munkanap alatt minimum 6 tanítási óra megtartása kötelező (ez technikailag 1 hónap mobilitásnak minősül a www.ceepus.info pályázati rendszerben)
  2. a mobilitáshoz társulhat kutatás, konferencián való részvétel, de ez kizárólagos cél nem lehet!


3. A megpályázható időszak

Az oktatói kiutazás időtartama minimum 5 munkanap (technikailag 1 hónap).

Az ösztöndíj elnyerésének feltételei

  1. főállású egyetemi vagy főiskolai oktatói munkaviszony
  2. a minimum 5 munkanap alatt minimum 6 tanítási óra megtartása, és az ehhez kapcsolódó oktatási terv bemutatása a pályázatban
  3. hálózati mobilitás esetén az adott hálózat intézményi koordinátorának vagy hálózati koordinátorának/partnerének támogatása
  4. az ösztöndíjas időszak alatt egyéb ösztöndíjazásban nem részesül (kettős finanszírozás kizárása)
  5. CEEPUS országbeli állampolgárság*
  6. a pályázó saját állampolgárságával megegyező országba nem utazhat CEEPUS támogatással

*Amennyiben a pályázó nem CEEPUS ország állampolgára, de CEEPUS ország akkreditált felsőfokú intézményében főállású oktató, azonos feltételekkel jogosult részt venni a programban. Ebben az esetben a pályázathoz egy ún. „Equal Status” dokumentumot kell feltölteni, amely azt hivatott igazolni, hogy a pályázó a küldő intézmény főállású oktatója (pl. munkaszerződés első oldala).


4. Az oktatói mobilitási pályázatok beadásának határideje

  1. intézményi hálózati pályázati határidő: 2023. október 31.
  2. elnyert intézményi hálózati mobilitás benyújtási határideje a tavaszi szemeszterre: 2023. október 31.
  3. freemoverként a tavaszi szemeszterre: 2023. október 31.; (őszi szemeszterre: 2024.június 15.)


5. Az ösztöndíj mértéke

Az ösztöndíjat a nyertes pályázó a fogadó országtól kapja, ennek mértéke országonként eltérő. Az aktuális összegekről bővebben a Központi CEEPUS Iroda honlapján (www.ceepus.info) tájékozódhat, az egyes nemzeti CEEPUS irodák linkjeire kattintva.


6. Pályázás menete elnyert intézményi vagy freeformer pályázat esetén

A pályázatokat kizárólag online kell feltölteni a Központi CEEPUS Iroda honlapjára (www.ceepus.info), melynek lépései a következők:

1) Regisztráció: www.ceepus.info / Sign in / Click here to register / 2 oldalas regisztrációs lap kitöltése (személyes és intézményi adatok) / email címre érkezett linkkel érvényesíteni a regisztrációt / Mobility opció

  1. FONTOS! Regisztrálni csak egyszer kell, újbóli pályázás esetén is ugyanezt a logint kell használni!
  2. Azon oktatóknak, akik hálózati pályázatok kapcsán már egyszer regisztráltak, a korábban kapott felhasználónevükkel és jelszavukkal bejelentkezve kiválasztaniuk a "register for mobility" opciót.

2) A pályázati űrlap kitöltése: felhasználónévvel és jelszóval bejelentkezve: Mobility Desktop felület / Your mobility application / Academic year (legördülő menü) /Action / pályázati űrlap kitöltése

3) Dokumentumok feltöltése:

  1. Hálózati mobilitási pályázat és CEEPUS országbeli állampolgárság esetén nincs dokumentum melléklet
  2. Freemover: 1 db Teacher’s Letter fogadólevél
  3. Nem CEEPUS ország állampolgára: Equal Status dokumentum

4) A pályázat véglegesítése: check & submit gomb

  1. Online support: A központi iroda honlapján (jobb felső sarok) online chat helpdesk szolgáltatás működik angol és német nyelven. Kérjük, hogy technikai problémáikkal ezt a szolgáltatást vegyék igénybe!

A pályázat útja a pályázati felületre belépve nyomon követhető:

  1. a jelentkező véglegesíti a pályázatát (státusz: submitted, waiting fot the nomination from the home PPU)
  2. a küldő intézmény CEEPUS koordinátora nominálja a küldő ország Nemzeti CEEPUS Irodája felé (státusz: waiting for the nomination from the home NCO)
  3. a küldő ország Nemzeti CEEPUS Irodája nominálja a fogadó intézmény CEEPUS koordinátora felé (státusz: waiting for the nomination from the host PPU)
  4. a fogadó intézmény CEEPUS koordinátora nominálja a fogadó ország Nemzeti CEEPUS Irodája (státusz: waiting for the award from the host NCO)
  5. a fogadó ország Nemzeti CEEPUS Irodája - végső döntés a pályázatról (státusz: awarded by host NCO/ rejected by host NCO)

Nyertes pályázat esetén a pályázónak az ösztöndíjat elfogadását online vissza kell igazolnia, az ösztöndíj csak ekkor lesz kifizethető (státusz: accepted by applicant)

A Freemover mobilitási pályázat kizárólag a küldő és a fogadó ország nemzeti irodáihoz jut el.


7. Pályázati eredmények

  1. A CEEPUS programban az ösztöndíjakról a végső döntést a fogadó ország nemzeti irodája hozza meg. A pályázók pályázatuk aktuális állapotát ellenőrizhetik a jelentkezési felületen. A pályázók az ösztöndíj megítéléséről (status: awarded by host NCO) vagy a pályázat elutasításáról (status: rejected by host NCO) rendszerüzenet kapnak a regisztrációkor megadott email-címre.
  2. Az eredmények a június 15-i határidő után július folyamán; az október 31-i fordulót követően november-december folyamán; a Freemover pályázatok november 30-ig való benyújtása után december-január folyamán várhatóak.
  3. Az ösztöndíj elfogadásáról a pályázónak visszajelzést kell nyújtania a fogadó ország nemzeti irodája felé
  4. A pályázat online elfogadásának menete: Manage your mobility applications / Academic year (legördülő menü) / Adott pályázat megnyitása – open / Accept.
  5. Ezután a pályázat státusza: Accepted by applicant.
  6. A fogadó ország nemzeti irodája ezután értesítést küld az ösztöndíj elnyeréséről és a további lépésekről.
  7. A pályázat online elfogadása mellett néhány ország papír alapon is kéri az ún. Letter of Acceptance dokumentumot, erről azonban külön értesítést küld a támogatott pályázóknak.


8. Beszámolási kötelezettség

1. Online Mobility Report kitöltése:

  1. Az ösztöndíjasok kötelezettsége a hazaérkezéstől számított 2 héten belül a Központi CEEPUS Iroda honlapján (www.ceepus.info) elérhető elektronikus beszámolót kitölteni.
  2. A Mobility Report csak az online is elfogadott - Accepted by applicant státuszú - pályázatok esetében válik elérhetővé! 
  3. A Mobility Report kitöltésének menete: Manage your mobility applications / Academic year (legördülő menü)/ Adott pályázat megnyitása – open / Mobility Report - edit

2. Letter of Confirmation beszerzése:

  1. Az ösztöndíjas külföldi egyetemen való tartózkodását igazoló dokumentum. A fogadó koordinátor tölti ki az online igazolást a pályázati felületen, és egy nyomtatott és aláírt példányt az ösztöndíjas részére átad. A küldő hazai intézmény kérheti az igazolás bemutatását.
  2. Freemover pályázatokra vonatkozó speciális szabályok
  3. Freemoverként a tavaszi félévre minden részt vevő országba van mód pályázni, mivel a Nemzeti Irodák a Freemover pályázóknak csak a hálózatokban korábban fel nem használt hónapkeret terhére osztanak ösztöndíjat. A szétosztható hónapok számát az adott fogadó ország nemzeti irodája összesíti, a második hálózati forduló elbírálását követően november végén. Egyes országok az őszi félévben is fogadnak Freemover ösztöndíjasokat, erről honlapunkon nyár elején jelentetünk meg felhívást.
  4. A pályázati űrlap pontos kitöltését követően a pályázati anyaghoz feltöltendő dokumentum:
  5. Freemover Teacher’s Letter - 1 db fogadólevél a fogadóintézménytől
  6. A formanyomtatvány letölthető a www.ceepus.info oldalról. Más dokumentummal nem helyettesíthető. A dokumentumot aláírással és intézményi pecséttel kell hitelesíttetni.
  7. Ausztriába pályázók a dokumentumok feltöltése nélkül véglegesítik pályázatukat az online rendszerben. Ezt követően az osztrák Nemzeti Iroda meghatározza a rendelkezésükre álló szabad kvóták alapján a Freemover jelöltek körét, majd egy további státuszba („upload documents”) továbbítja őket a ceepus.info-n. Az ilyen pályázóknak csak ezután kell feltölteni a szükséges fogadólevelet a fogadóegyetemtől.
  8. A kitöltött, aláírt, intézményi pecséttel ellátott dokumentumokat szkennelt formában fel kell tölteni a pályázathoz, majd a pályázatot a „SUBMIT” gomb megnyomásával véglegesíteni.
  9. Freemoverek esetében online Letter of Confirmation nem érhető el. Kérjük, hogy a TKA honlapjáról letölthető sablont használják (Támogatott pályázóknak menüpont alatt).


9. Hasznos linkek, elérhetőségek

  1. www.ceepus.hu
  2. METU CEEPUS koordinátor: dgyarmatiszijj@metropolitan.hu  
  3. Gyakran ismételt kérdések (https://tka.hu/palyazatok/605/gyakori-kerdesek)
  4. www.ceepus.info


10. Regisztráció után itt tudod feltölteni a pályázatodat:

  1. később azt is nyomon követheted, hogy épp hol tart a pályázatod;
  2. technikai kérdéseidre azonnali választ kapsz az „online support”-tól;
  3. megtalálod a nemzeti CEEPUS irodák, az aktuális tanévben működő hálózatok és koordinátorok elérhetőségét;
  4. az egyes tagországokról szerezhetsz hasznos információkat (ösztöndíjráták, vízum, egészségbiztosítás, stb.).


11. Hálózaton kívüli, freeform mobilitások

Ha az oktató a saját intézményében nem talál megfelelő CEEPUS hálózatot, akkor freemoverként van lehetősége bekapcsolódni a programba, amennyiben a hálózatok nem használták fel a rendelkezésükre álló kereteiket. Freemover pályázat beadására így a tavaszi szemeszterre van lehetőség.


12. Hálózati együttműködés keretén belüli mobilitások

  1. Amennyiben a küldő intézményben működik olyan CEEPUS hálózat, amelynek témája a pályázó számára releváns, hálózati mobilitási pályázat nyújtható be. A METU idén is csatlakozott egy CEEPUS hálózathoz, melynek keretében több intézménybe is lehet pályázni. A hálózat neve és rövid leírása angolul: „Active Methods in Teaching and Learning Mathematics and Informatics”. Our network is aimed to enhance the teaching of Mathematics and Informatics, and develop the active methods of teaching and study.
  2. Benyújtási határidő: 2023. október 31.
  3. Pályázati koordinátor a METU-n: Dr. Béres Ilona, Módszertani Intézet (iberes@metropolitan.hu)
  4. Megpályázható intézmények, részlegek és kapcsolattartók:

Technische Universität Wien (Vienna University of Technology)

Institute of Information Systems Engineering

Dr. Gerald Futschek


Johannes Kepler University (JKU) Linz

Department of Mathematics Education

Zsolt Lavicza


University College of Teacher Education Lower Austria

International Office

Mag. Maria Vlasitz


University of Sarajevo

Faculty of Natural Sciences and Mathematics, Department of Mathematics

PhD Dina Kamber Hamzić


Paisii Hilendarski Plovdiv Unviersity

Faculty of Mathematics and Informatics

Professor Snezhana Gocheva-Ilieva


Technical University of Sofia

Branch in Plovdiv, Faculty of Electronics and Automation, Department of Control Systems

Associate Professor Iliycho Iliev


Angel Kanchev University of Rousse

Faculty of Natural Sciences and Education, Department of Mathematics

Associate Professor PhD Emiliya Velikova


Higher School of Insurance and Finance - Sofia

Finance

Assoc. professor Virginia Zhelyazkova


Charles University

Faculty of Education, Department of Mathematics and Mathematical Education

Doc. Antonin Jancarik


Palacký University Olomouc

Faculty of Education

Doc. RNDr., CSc. Jitka Laitochová


Palacký University Olomouc

Faculty of Science

Prof. Josef Molnar


Palacký University Olomouc

Faculty of Education, Department of Technical Education and Information Technologies

Mgr. Tomáš Dragon


Czech Technical University in Prague

Faculty of Electrical Engineering

Prof. RNDr. CSc. Marie Demlova


Czech Technical University in Prague

Faculty of Civil Engineering

Ing. Ph.D. Michal Beneš


Masaryk University

Faculty of Education, Department of Mathematics

Ph.D. Helena Durnova


University of Ostrava

Faculty of Science

Vera Ferdianova


University of Ostrava

Pedagogical Faculty

Mgr., Ph.D. Tatiana Havlásková


Jan Evangelista Purkyne University in Ústí nad Labem

The Faculty of Education

Mgr. et Bc. Lukáš Círus


Jan Evangelista Purkyne University in Ústí nad Labem

Faculty of Science

Veronika Pitrová


Institute of Technology and Business in Ceske Budejovice

Faculty of Technology

RNDr., Ph.D. Dana Smetanová


University of Zagreb

Faculty of Chemical Engineering and Technology

dr. sc. Andrej Vidak


University of Zagreb

Faculty of Science, Department of Mathematics

Franka Miriam Brueckler


Josip Juraj Strossmayer University of Osijek

Faculty of Civil Engineering, Department of Hydrotechnics and Ecology

MSc Ivanka Stipanic-Klaic


Polytechnic of Rijeka

Polytechnic of Rijeka

Martina Sudac


Moldova State University

DEPARTMENT MATHEMATICAL ANALYSIS AND DIFFERENTIAL EQUATIONS

Assoc. Professor Valeriu Gutu