Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of Metu 2023 / Apáthy Szilvia / Animáció MA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Apáthy Szilvia / Animáció MA

Best of METU diploma 2023: Interjú Apáthy Szilviával, a Budapesti Metropolitan Egyetem Animáció MA szakon végzett hallgatójával.   

Best of METU diploma 2023 

Apáthy Szilvia / Animáció MA 

Az órai feladatok bár sokszor kihívást jelentenek, mégis engedik a kibontakozni a tanuló kreativitását. Nem mondom, hogy mindig könnyű volt, de sok hasznos gyakorlati tudást szereztem az itt töltött éveim alatt. 

Apáthy Szilvia a METU Animáció MA szakán diplomázott. Sokakkal ellentétben, nem gyermekkori álma valósult meg a METU-n, hiszen hirtelen felindulásból választotta ezt a szakot. Végül mégsem bánta meg, és igazán ki tudott bontakozni az egyetemi évek alatt. 


Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad? Mi inspirál?  

Sajnos nem tartozom azok közé, akik gyerekkoruk óta tudták mivel szeretnének felnőttként foglalkozni. Hirtelen felindulásból választottam az animáció szakot, mert úgy gondoltam ez foglalja magába a legtöbbet az érdeklődési köreimből. Szerencsére utólag kiderült, hogy jól döntöttem. Sok inspirációt merítek a saját életemből, eseményekből, amik megtörténtek velem, de akár érdekes arcokból is, amiket a metrón látok. Emellett rengeteg számomra inspiratív alkotó munkáját követem, akik szintén motiválnak a fejlődésben. 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?  

A szívemhez egyértelműen a mesterszakon készített diplomafilmem áll a legközelebb annak ellenére, hogy ez okozta számomra a legtöbb szenvedést is. Úgy érzem itt sikerült először igazán kipróbálni magam, ráadásul a kedvenc novellám a film alapja, ami több okból is fontos számomra. 
A másik nagy kedvencem szintén egy adaptáció, melyet Petri György "Csakamari" című verséhez készítettem. Előtte nem ismertem Petri munkásságát, azonban minél több írását olvastam megfelelő alapanyag után kutatva, annál jobban nyerte el a tetszésem az író stílusa. Leginkább azok a versek fogtak meg, melyeket harmadik feleségéről Nagy Máriáról írt, így végül ezek közül választottam. Izgalmas és kihívást jelentő feladat volt verset adaptálni, de nagyon élveztem. 

 Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?  

A diplomamunkám Abody Béla "1001 zsemle története" című novellájának feldolgozása. Eredetileg másik filmtervvel indultam neki az utolsó tanévnek, azonban az megvalósíthatatlannak bizonyult. A novella adaptálást B tervként választottam, de utólag egyáltalán nem bánom, hogy így történt.  

Abody műve régóta nagy kedvencem volt, ezért egyből felmerült lehetséges jelöltként. Remek alapanyagnak gondoltam, rendkívül szórakoztatónak találom az abszurd humort és úgy éreztem az animáció eszközeivel erre még jobban rá lehetne erősíteni.  

Fontos szempont volt számomra, hogy ne csak illusztráljam az elhangzó szöveget, hanem hozzá is tegyek valamit. Ez kihívást jelentett a szöveg komplikáltsága miatt, ennek ellenére nagyon élveztem a novellával való munkát.


Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?  

A METU lehetőséget kínált arra, hogy az animáció számos területén kipróbálhassam magam. Ez sokat segített abban, hogy rájöjjek mivel is szeretnék igazán foglalkozni a szakmán belül.  

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak?  

Azt, hogy az Egyetem a lehetőségek tárháza, mellyel érdemes élni. Az itt töltött éveim alatt a megszokottnak számító rajzanimáción kívül forgathattam 35 mm-es filmet, varrhattam bábra ruhát, csinálhattam papírszobrot, instruálhattam színészt hangfelvételnél, tanulhattam jelnyelvet és még sorolhatnám. Megismerhettem grafikusokat, televíziós-műsorkészítőket, vágókat és egyéb mozgóképes szakembereket is, ezáltal bővítve szakmai kapcsolataimat. Összességében nagyon sokat köszönhetek a METU-nak, tudás és kapcsolatok terén is. 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?  

A METU ideális választás azoknak, akik az animáció iránt érdeklődnek. A gyakorlatorientált órákon a diákoknak lehetőségük van számos feladatkörben kipróbálni magukat, eközben pedig jó kapcsolatokat alakíthatnak ki. Az órai feladatok bár sokszor kihívást jelentenek, mégis engedik a kibontakozni a tanuló kreativitását. Nem mondom, hogy mindig könnyű volt, de sok hasznos gyakorlati tudást szereztem az itt töltött éveim alatt. 

Milyen terveid vannak a jövőre?  

Az animáció továbbra is fontos része lesz az életemnek főleg, hogy jelenleg a munkám is ehhez kötődik. Rengeteg dolog érdekel még és most, hogy vége az egyetemnek szeretném belevetni magam ezekbe, kihasználva a frissen visszatért motivációm és kreativitásom. Mióta letettem a záróvizsgát hímeztem portrét, formáztam agyagból gyertyatartót, csináltam faliszőnyeget és erősen kacérkodom az ólomüvegezés gondolatával. Természetesen van pár animációs filmötlet is a fiókomban, melyekre előbb-utóbb szeretnék sort keríteni. 


Téged érdekel, hogyan lesz a rajzból mozgókép? Szeretnéd megismerni a legprofibb eszközök használatát? Ismerd meg a METU Animáció MA képzését, hogy jobban kirajzolódhasson a kép!