VIADUKT workshop Etyeken
A TÁMOP-4.2.2/A-11/1/KONV-2012-0050 (VIADUKT) pályázat keretei között Főiskolánk workshopot rendezett március 20-án és 21-én Etyeken. A workshop középpontjában a művészet, az infokommunikációs technológiák és a kortárs tudomány kapcsolódási lehetőségei álltak.
Workshopunk első napjának hívószavai a tudomány és a design voltak, míg a második napon a legújabb technológiák és a mozgóképművészet egybefonódására koncentráltunk.
A rendezvényt egy kerekasztal-beszélgetéssel kezdődött, amely Július Gyula, Radnóti Sándor és Szemerédi Endre részvételével, és Kepes András, a Kommunikációs és Művészeti Kar dékánjának vezetésével zajlott. A beszélgetés legfőbb tárgya az volt, hogy milyen minőségűnek képzelhetjük el korunkban a művészet, a technológia és a tudomány viszonyát; szembenálló felekként, vagy együttműködő ismeret- és gyakorlatrendszerként kell tekintenünk e három területre.
A beszélgetés után, külföldi vendégeink prezentációi következtek, melyek során megismerkedhetünk Adrian Oldknow, valamint Tony Houghton professzorokkal, a cambridge-i Centre of Innovation in Technological Education (CCITE) munkatársaival. A rendkívül izgalmas prezentációk elsődlegesen a GeoGebra programnak a mérnöki és a művészeti tervezésben való alkalmazhatóságát vizsgálták.
Ezt követően, Takács Imre, a Magyar Iparművészeti Múzeum igazgatója mutatta be a múzeum design-gyűjteményét, és vázolta fel az Üllői úti épület rekonstrukciós terveit, és egy jövőbeni, magyar design-múzeum koncepcióját. Ezután Vadas József mutatta be a Kölni Iparművészeti Múzeum állandó design-tárlatának felépülését és egyes tárgyait.
Az első napot az Alkalmazott Művészeti Intézet öt kiváló hallgatójának prezentációja zárta, amelynek során bemutatásra kerültek magas tervezési és kivitelezési színvonalon álló, funkcionális alkotásaik.
A workshop második napján elsőként Szabó Gábor mutatta be életművének kulcsfontosságú állomásait abból a szempontból, hogy hogyan kísérelte meg ötvözni az adott korok technológiáját a mozgókép alkotásának művészeti igényével. Ezután Kardos Sándor művein keresztül nyerhettünk betekintést az olyan speciális eszközök működésébe, amilyen a réskamera és a gömbkamera.
Ezt követően Emil Goodman animációsfilm-rendező mutatta be Henry Waltz című, most készülő animációs filmjének munkálatait, majd Bajkov Valentin engedett bepillantást animációs munkáinak sokaságába.
A program folytatásában – egy szakmai beszélgetés keretén belül - hat filmes sikercég mutatkozott be a megjelentek számára, a cégeket képviselő filmes szakembereken keresztül. A vetítésekkel, bemutatókkal tarkított szakmai beszélgetés résztvevői: Aradi László (Magyar Filmlabor), Bajkov Valentin (FocusFox), Kerekes Gábor (Panasonic), Koscsó Ferenc (Canon), Thernesz Vilmos (Digic Pictures), Vass Gergely (Colorfront) voltak. A beszélgetés a legmodernebb képrögzítő eljárások ismertetése mellett főként a virtuális valóság lehetőségeinek megvitatása köré szerveződött.
Workshopunk második napját is hallgatói prezentációk zárták; ekkor a Médiaművészeti Intézet kimagasló hallgatói alkotásait tekinthettük meg.
A workshop hidat teremtett a művészeti terület szakemberei és az informatikusok, szoftverfejlesztő cégek, kulturális örökségvédelemmel foglalkozó szakemberek, matematikusok között, továbbá lehetőséget teremtett megvizsgálni az új média, vizuális anyanyelvünk, a kortárs tárgy- és formakultúra és az infokommunikációs eszközök kapcsolatát. A művészeti terület kutatói és alkotói találkoztak a kreatív iparral határos tudományterületek és cégek képviselőivel. Ezúton mondunk köszönetet előadóinknak és mindazoknak, akik segítették workshopunk megvalósítását.
Szöveg: Gulyás Péter
Hírek
Szenior Akadémia indul a Budapesti Metropolitan Egyetemen
A Budapesti Metropolitan Egyetem 2024 novemberében előadássorozato …
A Budapesti Metropolitan Egyetem formatervező alumni-ja lett a BIG SEE Product Design Award 2024 győztese
A Nimue intelligens vízminőség-ellenőrző bója nyerte el a 2 …
Második alkalommal vett részt a METU a Design Week Sepsiszentgyörgyön
Design Week Sepsiszentgyörgy 2024. A Budapesti Metropolitan Egyetem 20 …
A Budapesti Metropolitan Egyetem az EAIE éves konferenciáján: Új Lehetőségek a Nemzetközi Együttműködésben
A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) immár második alkalommal k …
A METU az Erasmus Programot ünnepelte a nemzetközi #ERASMUSDAYS rendezvénysorozat részeként
2024 októberében a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) ism&eacut …
A Harvard Business School képviselői látogattak el a METU-ra
Október 19-én a Budapesti Metropolitan Egyetem I. épül …
PÁLYÁZATI FELHÍVÁS KÖNYVBORÍTÓ KÉSZÍTÉSÉRE
A Budapesti Metropolitan Egyetemen (a továbbiakban: METU) belül a Gr …
Zöld CAMPUS Ötletpályázat
A Budapesti Metropolitan Egyetemen (a továbbiakban: METU) belül a Gr …