Milyen egyetemre menjek?
Milyen egyetemre menjek? Milyen szakmát válasszak?
Középiskolásként ezek gyakran felmerülő, és nagyon fontos kérdések, amire sajnos legtöbbször egyáltalán nem egyérelmű a válasz.
Egyáltalán milyen szakmák vannak? Hol tanuljak tovább? Milyen szakok közül választhatok? Honnan tudom, hogy szeretni fogom-e az adott szakot? Milyen egyetemre menjek?
Olvasd el útmutatónkat, amiből megtudhatod a legfontosabb információkat, és hogy mit érdemes végiggondolnod, hogy a hozzád legjobban illő szakot és egyetemet válaszd!
Pályaválasztás
A pályaválasztás egy nagyon komplex és bonyolult folyamat. Fontos tudatosítani, hogy ez nem egy olyan döntés, amit egyik napról a másikra kell meghoznunk – de az biztos, hogy nem is érdemes így próbálkozni a dologgal.
Természetesen minél előbb állunk neki a pályaválasztás kérdésén gondolkozni, annál nagyobb előnnyel indulunk. Ha egy diák nem csak a felvételi határidők előtt néhány héttel áll neki pánikszerűen keresgélni, akkor sokkal megalapozottabb, és így valószínűleg hosszútávon jónak bizonyuló döntést tud hozni.
Így kezdjünk neki a pályaválasztásnak
A sikeres pályaválasztáshoz fontos, hogy minél több információ álljon rendelkezésünkre - mind a világról, mind pedig saját magunkról.
Az első lépés tehát, hogy megismerjük önmagunkat.
Ez azért nagyon fontos, mert ahhoz, hogy valaki ki tudjon teljesedni, olyan területet, szakmát és munkakört érdemes találni, amelyben nem csak az elhelyezkedési lehetőségek jók, de illjen a személyiségünkhöz és képességeinkhez is, és optimális esetben élvezzük is.
Elsőként az általános érdeklődési köreinket érdemes meghatározni, ahonnan az idő előrehaladtával tovább tudjuk szűkíteni a lehetséges opcióinkat. Milyen hobbijaink vannak? Miről olvasunk vagy nézünk szívesen filmeket, videókat?
Az érdeklődési területek mellett azt is érdemes megfigyelni, milyen szituációkban érezzük magunkat jól, és miben vagyunk jók.
Ha ezekkel tisztában vagyunk, sokkal könnyebben el tudjuk majd dönteni, nekünk való-e egy adott szakma vagy egyetemi képzés.
Olvasd el pályaválasztási tippeket tartalmazó cikkünket is!
Milyen szakmák vannak?
A világ gyorsabban változik, mint valaha - ez a szakmák és a munkaerőpiac világára is hatással van. A 21. századot jellemző hirtelen változások, technológiai vívmányok és a pörgő gazdaság folyamatosan alakítják a keresett munkaerő és szakemberek listáját. Sőt, minden évben új, eddig nem látott munkakörök és szakmák születnek, ezzel párhuzamosan pedig rengeteg korábban keresett szakma pedig megszűnik.
A jelenre és a jövőre nézve is számolnunk kell azzal, hogy mindössze néhány év leforgása alatt - amíg egy diák elvégzi a középiskolát vagy az egyetemet – teljesen megváltozhatnak egy szakmában való elhelyezkedési lehetőségek.
Ez persze egyáltalán nem könnyíti meg a pályaválasztási vagy továbbtanulási döntést, viszont éppen ezért fontos, hogy a továbbtanulási döntés előtt alaposan tájékozódjunk.
Melyek a legnépszerűbb szakmák?
Egy 2021-es hazai kutatás szerint a top 10 legkeresettebb munkakör között szerepelt többek között a programozó, fejlesztő, könyvelés, projektmenedzsment. Értékesítési munkatárs és az adminisztrátor is. Ezek mellett a top 10-ben végeztek a gépkezelő és az egyéb szakmunka, valamint olyan diplomát nem igénylő szakmák is, mint az eladó, a betanított munka és a rakodás.
Legnépszerűbb szakok
A magyar (és nemzetközi) felsőoktatásban rendszerint az élen szerepelnek a gazdasági és üzleti képzések, mivel az itt megszerzett tudás rendkívül jól hasznosítható a munkaerőpiacon, hiszen közgazdász diplomával számos területen és munkakörben el lehet helyezkedni. Emellett az elmúlt évek legnépszerűbb képzései között természetesen az informatikai szakok is kiemelkedő helyen szerepelnek.
A 2022. szeptemberében induló felsőoktatási képzésekre felvételizők körében a 15 legnépszerűbb szak listája az alábbi volt:
- gazdálkodási és menedzsment
- ápolás és betegellátás
- mérnökinformatikus
- kereskedelem és marketing
- programtervező informatikus
- nemzetközi gazdálkodás
- pszichológia
- pénzügy és számvitel
- gyógypedagógia
- kommunikáció- és médiatudomány
- gépészmérnöki
- gazdaságinformatikus
- anglisztika
- villamosmérnöki
- nemzetközi tanulmányok
Gyakran ismételt kérdések a szak- és egyetemválasztás kapcsán
Minek tanuljak tovább?
Ha bizonytalan vagy, hogy megéri-e továbbtanulnod, akkor valószínűleg vagy nem találtad meg még azt a szakot, ami kellően felkeltette az érdeklődésedet, vagy abban nem bízol, hogy megtérül majd a diploma megszerzésére fordított idő, pénz vagy energia.
Tartsd szem előtt, hogy a továbbtanulásnak a megszerzett végzettségen túl is számos előnye van: az egyetemi évek alatt új közegben, új szituációkban próbálhatod ki magad, rengeteg izgalmas dolgot tanulhatsz és olyan hasznos képességeket fejleszthetsz, amelyeknek a munkád során is biztosan hasznát veszed majd.
Emellett az egyetemi évek szuper kapcsolatépítési lehetőségeket is nyújtanak: nem csak életreszóló barátságokat köthetsz, de nagyon értékes szakmai kapcsolatokat is kialakíthatsz, sőt, nagy az esélye, hogy az első munkahelyedet is az egyetem segítségével találod majd meg.
Mi alapján érdemes szakmát keresni?
A szakma és szak kiválasztásánál az alábbi fő szempontokat érdemes szem előtt tartani:
- Érdekel engem ez a terület?
- Milyenek az elhelyezkedési lehetőségek a szakmán belül?
- Milyen munkaköri lehetőségeket kínál az adott szakma?
- Mennyire érezném jól magam a munkakör(ök)re jellemző tevékenységekben?
Honnan tudom, hogy szeretni fogom-e a szakomat vagy szakmámat?
Ahhoz, hogy el tudjuk dönteni, mennyire tetszene nekünk egy adott szak vagy szakma, előszőr fontos, hogy meghatározzuk a számunkra fontos egyéni faktorokat — azaz, hogy mire vágyunk igazán.
Íme, néhány faktor, amely befolyásolhatja a döntésedet:
- Egyéni érdeklődés
- Pénzkereseti lehetőség
- Elhelyezkedés biztossága
- Munkakör változatossága és kihívások, vagy éppen kiszámíthatósága
- Munkaidő, beosztás
Milyen egyetemre menjek?
Amikor megtaláltuk a hozzánk illő szakokat, már “csak” az egyetemet kell kiválasztanunk - de előfordulhat az is, hogy ugyanaz a szak az egyik egyetemen lenyűgöz minket, míg a másikon nem érezzük magunkénak.
Mivel minden egyetem más, így érdemes minél közelebbről megismerkednünk a számunkra szimpatikus intézményekkel, hogy egy olyan környezetben tölthessük el az egyetemi éveinket, amelyek a legjobbat hozzák ki belőlünk.
Íme néhány szempont, amelyet érdemes végiggondolni az egyetemválasztáshoz:
- Oktatási módszerek és színvonal
- A tanárok minősége
- Az egyetem értékelése, elismertsége
- Egyetem helye
- Képzési idő, tandíj
- Hallgatói élet
- Az egyetem által kínált egyéb lehetőségek (karrier, partneregyetemek, stb.)
Tipp: vegyél részt az egyetem nyílt napján, ahol első kézből megismerheted, milyen az adott szakon tanulni, és tanárokkal, diákokkal is találkozhatsz!
Az egyetemválasztás 3 legfontosabb lépése
Íme tehát a legfontosabb teendők, ha a számodra legjobb egyetemet szeretnéd választani:
Fedezd fel saját érdeklődési területeidet és erősségeidet
Ismerd meg a lehetőségeidet mind az elérhető szakok, mind a munkaerőpiac szempontjából
Vesd össze saját vágyaidat és az elérhető lehetőségeket
Sok sikert!
Ismerd meg a Budapesti Metropolitan Egyetem képzéseit nyílt napjainkon!
2022. 09. 09.Hírek
Szenior Akadémia indul a Budapesti Metropolitan Egyetemen
A Budapesti Metropolitan Egyetem 2024 novemberében előadássorozato …
A Budapesti Metropolitan Egyetem formatervező alumni-ja lett a BIG SEE Product Design Award 2024 győztese
A Nimue intelligens vízminőség-ellenőrző bója nyerte el a 2 …
Második alkalommal vett részt a METU a Design Week Sepsiszentgyörgyön
Design Week Sepsiszentgyörgy 2024. A Budapesti Metropolitan Egyetem 20 …
A Budapesti Metropolitan Egyetem az EAIE éves konferenciáján: Új Lehetőségek a Nemzetközi Együttműködésben
A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) immár második alkalommal k …
A METU az Erasmus Programot ünnepelte a nemzetközi #ERASMUSDAYS rendezvénysorozat részeként
2024 októberében a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) ism&eacut …
A Harvard Business School képviselői látogattak el a METU-ra
Október 19-én a Budapesti Metropolitan Egyetem I. épül …
HunJam 2024
Harmadik alkalommal kerül megrendezésre Magyarország legnagyo …
Október 6-ig látogatható Tóth Andrej oktatónk veszprémi kiállítása
Tóth Andrej tervezőgrafikus, képzőművész PLAKÁTOK - 20 év című kiállítása a vesz …