METU x Artus Stúdió előadás: „Amikor a hal kiugrik a vízből”
„Amikor a hal kiugrik a vízből”
A METU hallgatóinak és az Artus Stúdió művészeinek közös, tiszavirág életű előadása
Az Artus alkotói és a Budapesti Metropolitan Egyetem hallgatói közösen hozzák létre a 71. Kérész Művek „Amikor a hal kiugrik a vízből” című előadását 2022. május 7-én.
A METU alkotóegyetemi szellemiségét szem előtt tartva motivált, együttműködő és életrevaló alkotókat képez, akik gyakorlatias, valódi, életből vett projekteken próbálhatják ki magukat. Az összművészeti gondolkodás és kísérletezés a METU művész hallgatói számára sem ismeretlenek.
Az egyik ilyen, évek óta tartó együttműködés keretein belül művészeti képzésben résztvevő hallgatók integrált társművészeti kurzus keretében az Artus – Kortárs Művészeti Stúdióval közös alkotói munka gyümölcseként hoznak létre egy-egy előadást.
Az „Amikor a hal kiugrik a vízből” című előadásban a METU formatervező művész, filmoperatőr, tervezőgrafika, média design, illetve design- és művészetmenedzsment mesterszakos hallgatóival – Fenyves Annával, Garai Gabriellával, Icsa Viviennel, Kamp Annával, Kátai Annával, Keszthelyi Zsófiával, Kovács Bálinttal és Litter Dorottyával – egészült ki az Artus állandó alkotói csapata.
A közös gondolkodás és alkotás eredményeként estére összeállt a megközelítőleg 75 perces előadás. Az előadótérbe lépve a hétköznapitól eltérő látvány fogadta a nézőket, ugyanis a megszokott széksoros elhelyezés helyett a vendéglátó helyiségekhez hasonlóan 4-6 fős asztalok várták őket.
Fotó: Dusa Gábor / Artus Stúdió
Megtelt nézőtér várta a XI. kerületi Sztregova utcában a METU hallgatóinak és az Artus Stúdió művészeinek közös előadását. A Goda Gábor rendezésében megvalósuló május 7-i performansz különleges volt, hiszen a társulat művészei és a METU-s hallgatók előre megadott témára, egyetlen intenzív nap alatt hozták létre az új, egyszeri és megismételhetetlen előadást. Mint minden Kérész Művek, az „Amikor a hal kiugrik a vízből” című előadás is egyszerre premier és darabtemetés, előadás először és utoljára.
A mindennapi lét megszokottságára reflektáló, füzérként összekapcsolódó jelenetsorok abból az alapgondolatból indultak ki, hogy a hal is csak akkor ismeri meg a tengert, ha kiugrik belőle. Sokszor nem is tudjuk, hogy miben élünk, mert az mindennapos, természetes közegünk. A gondolatra számos különböző reflexió született, melyeket egymás után fűzve, a tér különböző helyein néhány perces performansz keretében mutattak be. Ilyen volt például a mérleg két serpenyőjének kiegyenlítésén fáradozó pár, a néhány perces gyermekkori hősökké való átalakulás, az egymás tükörképeként sminkelő hallgatók, vagy az asztal közepén kézén állva gyermekkori emlékeket mesélő szereplő. A jelenetekhez illeszkedő zenei aláfestésről Ölveti Mátyás és Goda Sára gondoskodott.
Fotó: Dusa Gábor / Artus Stúdió
A kísérleti performansz előadás stílusát nehéz meghatározni, hiszen egyszerre tartalmazott táncos, szöveges és mozgásszínházi elemeket is. Az alkotás és előadás élményeiről a METU négy hallgatóját, Kamp Annát, Icsa Vivient, Garai Gabriellát és Kovács Bálintot kérdeztük.
“Nagyon inspiráló volt egy számomra teljesen új alkotói közösséggel megismerkedni. Izgalmas volt, hogy nem csak beleláthattam a munkafolyamatokba, és hogy hogyan is épül fel egy ilyen előadás, hanem aktívan a részese is lehettem. Korábban kevés lehetőségem volt arra, hogy más alkotókkal, kreatív emberekkel dolgozhassak együtt egy közös projekten, így ez mindenféleképpen egy új és hasznos tapasztalat volt.
Én nagyon élveztem ezt az órát, és azt érzem, hogy ez mind emberileg mind pedig szakmailag is adott hozzám. Jó hangulatban, kellemesen telt az alkotói munka, mindenki aktívan segített mindenkinek. A reggeli megbeszélést követően mindenki azonnal hozzákezdett a saját projektjének megvalósításához miközben a többiek jeleneteiben is segédkeztünk. Minden munkafolyamatba beavattak minket és teljes értékű tagjai voltunk arra a napra a csapatnak. Nagyon lenyűgöző volt egy ennyire profi és összeszokott csapattal együtt dolgozni.” - osztotta meg Icsa Vivien.
Fotó: Dusa Gábor / Artus Stúdió
Kamp Anna és Kovács Bálint hallgatók számára rendkívül pozitív élmény volt az Artus Stúdió alkotóival és hallgatótársaikkal való együttműködés.
“Összességében nagyon hálás vagyok, hogy lehetőségem volt részt venni ebben a közös munkában. Integrált társművészeti gyakorlatként rengeteg izgalmas projekt volt, mégis számomra egyértelmű volt, hogy ide jelentkezem, hiszen ismertem már a társulatot.” - Kamp Anna
Fotó: Dusa Gábor / Artus Stúdió
“Az Artus egy egészen sokszínű közösség, aminek jó élmény volt egy rövid időre a tagjává válni. Kicsit úgy működnek, mint egy jó osztály, amiben mindenki megtalálja a saját helyét. A közös munka még így félig ismeretlenül is gördülékenyen ment, mivel nincsenek elvárások, viszont van egy közös cél, amiért mindenki egész nap dolgozik a legjobb tudása szerint, hiszen mindenkinek közös érdeke, hogy amiben részt vesz, az a lehető legjobban sikerüljön.” - Kovács Bálint
Garai Gabriella METU hallgató a következőt írta a május 7-i előadásról:
“Nagyon örültem, mikor elkezdődött a közös feladat, és lehetőségünk volt együtt ötletelni, hogyan is alakuljon és formálódjon az esti előadás. Alkalmunk volt kipróbálni magunkat, és figyelni azt, milyen fontossá tud válni egy-egy mozdulat, megtanultuk, mennyit jelenthet egy apró mimika. Izgalmasnak és nagyon újnak láttam ezeket a feladatokat. Fontos volt átlátni, hogy mi játszódik le bennünk, és mi játszódhat le a nézőben.”
Fotó: Dusa Gábor / Artus Stúdió
Ismerd meg a METU művészeti képzéseit!
2022. 06. 15.Hírek
Szenior Akadémia indul a Budapesti Metropolitan Egyetemen
A Budapesti Metropolitan Egyetem 2024 novemberében előadássorozato …
A Budapesti Metropolitan Egyetem formatervező alumni-ja lett a BIG SEE Product Design Award 2024 győztese
A Nimue intelligens vízminőség-ellenőrző bója nyerte el a 2 …
Második alkalommal vett részt a METU a Design Week Sepsiszentgyörgyön
Design Week Sepsiszentgyörgy 2024. A Budapesti Metropolitan Egyetem 20 …
A Budapesti Metropolitan Egyetem az EAIE éves konferenciáján: Új Lehetőségek a Nemzetközi Együttműködésben
A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) immár második alkalommal k …
A METU az Erasmus Programot ünnepelte a nemzetközi #ERASMUSDAYS rendezvénysorozat részeként
2024 októberében a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) ism&eacut …
A Harvard Business School képviselői látogattak el a METU-ra
Október 19-én a Budapesti Metropolitan Egyetem I. épül …
HunJam 2024
Harmadik alkalommal kerül megrendezésre Magyarország legnagyo …
Október 6-ig látogatható Tóth Andrej oktatónk veszprémi kiállítása
Tóth Andrej tervezőgrafikus, képzőművész PLAKÁTOK - 20 év című kiállítása a vesz …