Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Horváth Édua / Tervezőgrafika alapszak | Budapesti Metropolitan Egyetem

Horváth Édua / Tervezőgrafika alapszak

"A megszerezhető szakmai tudás mellett már itt körvonalazódhat az a stílus, amit talán a későbbiekben a magadénak tudhatsz."


Édua Tervezőgrafika alapszakunkon diplomázott.


Miért ezzel a területtel foglalkozol?
A rajzolás számít a legkorábbi hobbimnak. Egyszerű tájképek megfestésétől kezdve a különféle karakterek digitális megrajzolásáig minden foglalkoztatott. Idővel a hobbi pedig kinőtte magát az alkalmazhatóság területére is. 


 


Miért ezt a szakot választottad?
Több más szak is érdekelt, mint a képi ábrázolás, vagy a fotográfia. A tervezőgrafika szak egy kicsit magában foglalja mindkét ágazatot, ugyanakkor a szabadkézi rajz mellett biztosítja a digitális képalkotás megismerését is, szélesebb körben alkalmazható, és úgy gondoltam számomra ez több lehetőséget kínálna az önkifejezésre.

Mi inspirál?
Változó. Helyzettől, időtől és érzésektől függően szinte bármi motiválhat, amit beleépíthetek a munkámba.

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?
A kézzel készült illusztrációs feladatokat szerettem legjobban, de idővel elkezdtek érdekelni a tipográfiával foglalkozó témakörök is. Kedvenc feladatom az előbbihez kapcsolódóan az volt, amikor egyetlen vonallal kellett megrajzolni egy mozgalmas jelenetet, vagy egy történetet. Szabadon választható témámnak egy bibliai jelenetet választottam.




Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?
Rengeteg túlmisztifikált, erőltetett ötletem volt eleinte, hogy mit készíthetnék el diplomamunkának, majd elhatároztam, hogy elengedem az ezzel járó feszültséget és teljesen spontán kezdek neki az első olyan ötletnek, ami megtetszik. Barátok által gyűjtött ötlethalmazokból végül kiválasztottam Simon Márton Polaroidok című verses kötetét, amelynél már első olvasásra tudtam, hogy ezt szeretném feldolgozni diplomamunkám témájaként. Nem egy hagyományos verseskötet, tartalmát tekintve egy-két szavas, mondatos szövegekről beszélünk, melyek pillanatnyi képként, emlékképekként villannak fel, mintha egy dobozból kiöntött régi polaroidokat nézegetnénk. 

Ez a szokatlan formai stílus keltette fel a figyelmemet, miként ragadhatom meg ezeket az érzéseket, amelyeket a szöveg közvetít felém és készítsek belőle egy illusztrált könyvet. Minden egyes szövegrészlettel tudtam valamilyen formában azonosulni, felismertem néhol a szövegek hangulatbeli összefüggéseit, amelyeket saját elképzelésem szerint csoportosítottam, az eredetitől eltérő, más sorrendben, létrehozva így egy naplót magamnak. Illusztrációimmal nem a konkrét képek ábrázolására törekedtem, hiszen maga az írás sem konkrétumokban szól hozzánk, csupán pillanatnyi érzéseket tár elénk, melyek értelmezése teljen az olvasóra van bízva. Eszerint igyekeztem a könyv hangulatát tükröző „polaroidképeket” absztrakt módon bemutatni, vegyes technikák segítségével. A polaroid fotók stílusát követve, azonban végig megtartottam a fekete, illetve sötét, kontrasztos négyzetábrázolásokat. Ceruza, tus, szén, írógép használata mellett, különféle tárgyakat, textúrákat, vagy azok részleteit is beszkenneltem, illetve fotókat használtam fel. Mindemellett az íróval is tartottam a kapcsolatot, számomra az ő pozitív visszajelzése is fontos volt.

A diploma elkészülésének folyamata hosszadalmas volt, mire elnyerte végső formáját, de ugyanakkor teljes beleéléssel készítettem, mert magaménak tudtam érezni a tartalmát. Úgy gondolom pont emiatt vált egy személyes, saját érzéseimet bemutató munkává a diplomám, amire nagyon büszke vagyok. 


 


Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?

Megtanultam a legfontosabb programok helyes használatát, tanáraim segítettek megtanulni a grafikai tervezés szabályainak alkalmazását, majd azok megfelelő kontextusban történő elengedését.


Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?
A megszerezhető szakmai tudás mellett már itt körvonalazódhat az a stílus, amit talán a későbbiekben a magadénak tudhatsz. A hallgatók sokszínűek, különlegesek így akár nagyon jó barátságok is születhetnek itt. :)


Hogy érzed magad frissdiplomásként?
Elsődlegesen hatalmas megkönnyebbülés, másfelől hiányérzetem van, rengeteg dolgot csinálnék újra vagy másképpen, ha újrajárhatnám elsőtől kezdve a sulit. 


 


Milyen élmény volt a diplomavédésed?
Eleve iszonyatosan izgulós vagyok, így nagyjából rettegtem az egésztől. Ezzel együtt is azonban nagyon pozitív élményként gondolok vissza az egészre. A tanárok és a bizottság bátorítása és ösztönzése sokat segített, a végére sikerült teljes beleéléssel és nyugalommal prezentálnom a diplomámat.


Milyen terveid vannak a jövőre?
Úgy gondolom, hogy a szerzett tapasztalatokból sosem elég, így szívesen tanulnék később mesterszakon is, vagy akár egy teljesen más művészeti szakon is kipróbálnám magam. Rengeteg dolog érdekel még, szeretnék sokat tanulni, új helyekre elutazni, tapasztalatokat gyűjteni, nyelveket tanulni, ebből jelenleg a norvég érdekel legfőképpen.