Kommunikációs tréninget tartottunk a szinkronszínészek eszköztárával
Három egymást követő, rövid foglalkozás során METU-s hallgatók és munkatársak ismerhették meg a szinkronizálás eszközeit a Kommunikálj szinkronban! workshop alkalmával. A workshop célja a szinkronizálás szűkített eszköztárának bemutatója mellett egyben a kommunikációs készség játékos fejlesztése volt.
A résztvevők előszőr artikulációs feladatokkal melegítették be a szájkörüli izmaikat és a hangszálaikat. A páros szinkron jelenet előtt az úgynevezett „tömegezést” gyakorolhatták, ahol vagy egy sportmérkőzés nézőterén hangosan kiabáló, több ezres szurkolói tömeget vagy egy könnyed házibulin a hátterében beszélgető vendégeket alakítottak nagy sikerrel.
A mikrofontól való félelem leküzdése után Az utolsó cserkész, az Igazából szerelem vagy a Harry Potter című filmekből származó rövid jelenetekben lehetett szinkronszínészi minőségben brillírozni. Nem is olyan könnyű dolog egyszerre figyelni a jelenetet, a szöveget, a belépést jelző óra pörgését és hallgatni az eredeti színészek hangját, és ezzel egy időben ráhangolódni egy jelenetre, átvenni a színész hanghordozását, ne adj ég, vele egy időben nevetni, vagy sírni. Meggyűlt ezekkel a bajuk, de a résztvevők ügyesen megoldották ezt a feladatot is.
Az átélt élmények hatása azonnal érzékelhető volt a résztvevők soraiban: egy-két próbálkozás után már felszabadultan szurkoltak, aztán hódítottak egy ügyetlen beszélgetős jelenetben, és képesek voltak egy menő nyomozó bőrébe bújni. Egy ilyen alkalommal sok mindent megtehetünk, amit a hétköznapok során nincs alkalmunk vagy lehetőségünk kipróbálni, és kimondhatunk olyan dolgokat, amiket bizalmas kapcsolatainkban nem merünk.
A workshop házigazdáiról
Góz Tamás évtizedek óta a magyar szinkron területén dolgozik, minden részét ismeri, számos sikeres szinkrontanfolyam vezetője, a Magyarszinkron.hu szinkronadatbázis üzemeltetője és főszerkesztője, a Szinkronikum Egyesület és a Szinkronikum Díjátadó Gála alapítója. Újságíró, számos magyar szinkronnal kapcsolatos publikációja olvasható az interneten. Szakterülete és szívügye a magyar szinkron és annak oktatása.
Tamás saját történetekkel és szinkronrendezői múltjából vett anekdotákkal színesítette a délután hangulatát. Megtudhattuk tőle, hogy a nagy színeszek nem köszönnek a szinkronstúdió folyosóján a felvétel előtt, hanem fura hangsorokkal, mondókákkal „bebeszélnek”, illetve castingolt már fúró vagy kalapácshangnak is embereket.
Trencsényi Ádám, a workshop egyik házigazdája a Budapesti Metropolitan Egyetemen végzett Kommunikáció- és médiatudomány alap- és mesterszakot, jelenleg a Színház- és Filmművészeti Egyetem televíziós műsorkészítő szakos hallgatója. A METU-n három éven keresztül műsorvezetője, két éven át főszerkesztője volt a Radio METU egyetemi rádiónak, ahol több műsor is hozzá kötődik (Édes Kettes, VokSokk, A METU Arcai). 2012 óta dolgozik a médiában, leginkább szerkesztő-riporteri, újságírói pozíciókban, jelenleg az Index.hu videós újságírója. Három éve szinkronizál különböző szinkronstúdiókban, miután elvégezte a Magyarszinkron.hu tanfolyamát.
Ádám saját példáján keresztül mutatta be, a szinkronszínészeknek a gyakorlatban milyen feladatai lehetnek. Elmesélte, hogy nem egyszer van az, hogy nem tudja, pontosan mi fog történni a karakterével, és nem egyszer fordul elő az sem, vele, hogy egy nap leforgása alatt kell haláltusájában hörgő katonát, szerelmes fiatalembert, műtőben dolgozó sebészt, esetleg tömegjelenetben az utca emberét vagy ordibáló drukkert alakítania.
Galéria
Hírek
Szenior Akadémia indul a Budapesti Metropolitan Egyetemen
A Budapesti Metropolitan Egyetem 2024 novemberében előadássorozato …
A Budapesti Metropolitan Egyetem formatervező alumni-ja lett a BIG SEE Product Design Award 2024 győztese
A Nimue intelligens vízminőség-ellenőrző bója nyerte el a 2 …
Második alkalommal vett részt a METU a Design Week Sepsiszentgyörgyön
Design Week Sepsiszentgyörgy 2024. A Budapesti Metropolitan Egyetem 20 …
A Budapesti Metropolitan Egyetem az EAIE éves konferenciáján: Új Lehetőségek a Nemzetközi Együttműködésben
A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) immár második alkalommal k …
A METU az Erasmus Programot ünnepelte a nemzetközi #ERASMUSDAYS rendezvénysorozat részeként
2024 októberében a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) ism&eacut …
A Harvard Business School képviselői látogattak el a METU-ra
Október 19-én a Budapesti Metropolitan Egyetem I. épül …
HunJam 2024
Harmadik alkalommal kerül megrendezésre Magyarország legnagyo …
Október 6-ig látogatható Tóth Andrej oktatónk veszprémi kiállítása
Tóth Andrej tervezőgrafikus, képzőművész PLAKÁTOK - 20 év című kiállítása a vesz …